S1 Koleje

Podróżując linią S1, nie możecie ominąć Katowic. Spotkacie tutaj dziesiątki atrakcji i miejsc godnych odwiedzenia, związanych z historią Górnego Śląska, etnografią, kuchnią oraz sportem! Pierwszym przystankiem, na jaki traficie to Katowice Załęże. Tam znajdziecie miejsca nieoczywiste i ekscytujące. Stamtąd spacerem dotrzecie do zachodniej części Parku Śląskiego!

Załęże to historyczna część oraz jedna z najstarszych osad wchodzących w skład współczesnego miasta Katowice. Spacerując głównym ciągiem komunikacyjnych dzielnicy, ulicą Gliwicką dostrzec możemy charakterystyczny kręty układ komunikacyjny. Jest to pozostałość po wiejskiej przeszłości Załęża, którą dostrzec możemy również w otaczającej architekturze. Historia wsi sięga XIII wieku, gdy Załęże zostało założone jako wieś na prawie magdeburskim. Do dziś, poszukując śladów dawnej, wiejskiej architektury Załęża znajdziecie ją przy ulicy Gliwickiej pod numerem 85, gdzie kryje się najstarszy dom Załęża pochodzący z XVIII wieku.

Kolonie robotnicze kojarzą nam się z założeniami XIX-wiecznej urbanistyki industrialnej. Nic bardziej mylnego, spacerując po Załężu znajdziecie osiedle Ignacego Mościckiego. Było to założenie miasta-ogrodu składające się z 44 bliźniaczych domów z dwu- i czterospadowymi dachami, częściowo podpiwniczonymi i pokrytymi białym tynkiem. Ten niezwykły projekt architektoniczny lat 20. wpisuje się w historię patronackich kolonii robotniczych Górnego Śląska, jednak jest świetnym przykładem złożenia okresu międzywojennego modernizmu.

kupbilet koleje śląskie

Katowice – plac Wolności!

Ulica Gliwicka, jedna z najdłuższych ulic w mieście, prowadzi do centrum Katowic przez centrum dawnej wsi Załęże i okolice Placu Wolności. Warto na moment zatrzymać się pod numerem 17, gdzie w czasach międzywojennych swoją siedzibę miała spółka akcyjna Tor zajmująca się robotami kolejowymi.

Docierając do Placu Wolności, trafiamy na jeden z najstarszych placów Katowic. Oprócz przestrzeni, w której spędzicie czas, znajdziecie tam ślady wielkiej historii współczesnej stolicy regionu. Przy Placu Wolności stanął pierwszy w historii miasta kościół katolicki. Szachulcowa konstrukcja budynku, przeniesiona na ulicę Sokolską nie przetrwała do dnia dzisiejszego w oryginalnej formie. Pasjonatów architektury zainteresuje gmach Pałacu Goldsteinów, będący przykładem jednej z miejskich rezydencji Katowic. Miłośnikom kolei polecamy przyjrzeć się Willi Prezydentów Dyrekcji w Katowicach Królewsko-Pruskich Kolei Żelaznych według projektu Friedricha Storcka i Johannesa Riese z 1907 roku. Zaprojektowanej w stylu eklektycznym z elementami neobarokowymi.