Jaki bagaż mogę przewieźć za darmo, a za co muszę zapłacić?
Podróżny posiadający ważny bilet na przejazd w pociągu KŚ, może zabrać ze sobą i przewieźć bezpłatnie jako bagaż podręczny:
- łatwo przenośne rzeczy w liczbie do 3 sztuk (np. złożona w pokrowcu hulajnoga, walizka, plecak, torba podróżna, neseser, paczka, karton, drobny sprzęt gospodarstwa domowego),
- jedną parę nart, sanki lub jedną deskę snowboardową,
- wózek inwalidzki,
- wózek dziecięcy,
- instrumenty muzyczne, sztalugi i duże teczki rysunkowe.
Łączna liczba rzeczy przewożonych bezpłatnie wymienionych w pkt 1-5 nie może przekroczyć 3 sztuk.
Do rozmieszczenia przewożonych rzeczy w pociągu służą półki nad siedzeniami, wolne przestrzenie pod siedzeniami lub inne miejsca oznaczone odpowiednimi piktogramami. Zabrania się umieszczania rzeczy przewożonych pod opieką podróżnego na miejscu do siedzenia.
Przewożone rzeczy nie mogą utrudniać przejścia i przeszkadzać innym podróżnym, powodować zanieczyszczenia lub uszkodzenia pojazdu, a także nie mogą narażać na szkodę osób trzecich lub ich mienia. Nadzór nad przewożonym bagażem podręcznym sprawuje podróżny.
Za przewóz rzeczy pod opieką podróżnego, które nie spełniają powyższych wymogów pobierana jest opłata zryczałtowana, niezależna od odległości taryfowej. Można ją znaleźć w Cenniku usług przewozowych (C-KŚ) – Dział IV TP-KŚ. Za brak dokumentu poświadczającego wniesienie opłaty na przewóz tych rzeczy grozi kara w postaci opłaty dodatkowej.
Chcę przewieźć psa lub inne zwierzę domowe.
Przewóz psa (nie więcej niż jednego, bez względu na wielkość) pod opieką dorosłego podróżnego, jest dozwolony, pod warunkiem, że pies nie zachowuje się agresywnie i nie zakłóca spokoju, jest trzymany na smyczy i ma założony kaganiec, posiada ważny bilet na przewóz psa oraz aktualne zaświadczenie o szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie. Pies nie może zajmować miejsca do siedzenia, a jego opiekun musi zadbać o czystość i porządek miejsca, w którym go przewozi.
Uwaga! Na przejazd z psem muszą zgodzić się pozostali pasażerowie. Jeśli zaprotestują należy się przesiąść do przedziału dla podróżnych z większym bagażem, lub nawet opuścić pociąg. Zgoda podróżnych nie jest wymagana w przypadku przewozu zwierząt w przedziałach dla podróżnych z większym bagażem, psów będących przewodnikami bądź asystentami osób niepełnosprawnych, czy psów służbowych z opiekunem.
Jeżeli pies (lub inne zwierzątko domowe) jest mały, można go umieścić w odpowiednim pojemniku, klatce, lub koszu i wtedy traktowanym jest jako bagaż podręczny. W takim przypadku za jego przewóz nie pobiera się żadnych opłat.
Natomiast jeśli pies nie odbywa przejazdu w pojemniku, należy wykupić dla niego bilet z opłatą zryczałtowaną określoną w Cenniku usług przewozowych (C-KŚ) – Dział IV TP-KŚ. z wyjątkiem:
- psa przewodnika osoby niewidomej,
- psa asystującego.
Nie wykorzystałem biletu, czy mogę go oddać i odzyskać pieniądze?
Warunkiem zwrotu należności za całkowicie lub częściowo niewykorzystany bilet na przejazd jest uzyskanie przez podróżnego odpowiedniego poświadczenia tego biletu.
W razie całkowitej rezygnacji z przejazdu należy zatem w terminie ważności biletu zgłosić się w punkcie odprawy na stacji wyjazdu lub w punkcie, w którym dokonano jego zakupu. Natomiast jeśli już rozpoczęliśmy podróż, ale nie zamierzamy jej kontynuować do celu, trzeba jeszcze w pociągu zgłosić się do personelu pokładowego, który na naszym bilecie zamieści odpowiednie poświadczenie.
Zwrotu należności za całkowicie lub częściowo niewykorzystany bilet dokonuje punkt odprawy, na podstawie oryginału biletu przekazanego przez podróżnego. Zwrotu należności za niewykorzystany bilet, odpowiednio poświadczony, dokonuje punkt odprawy prowadzący sprzedaż danego rodzaju biletów – w terminie do trzech miesięcy, licząc od pierwszego dnia ważności biletu.
Za całkowicie niewykorzystany bilet zwraca się zapłaconą należność, po potrąceniu odstępnego, a za częściowo niewykorzystany – różnicę między zapłaconą należnością a należnością przypadającą za faktyczne świadczenie.
Zwrot należności za bilet, do którego wystawiono fakturę VAT, może być dokonany w terminie do trzech miesięcy w dowolnym punkcie odprawy KŚ prowadzącym sprzedaż biletów danego rodzaju, licząc od pierwszego dnia ważności biletu, wyłącznie pod warunkiem przedłożenia go łącznie z fakturą VAT. W takim wypadku punkt odprawy wydaje fakturę korygującą. W innych przypadkach zwrotu należności można dochodzić w drodze reklamacji na zasadach określonych w § 22 RPO-KŚ.
Zwrotu należności za niewykorzystany bilet opłacony kartą płatniczą, dokonuje wyłącznie punkt odprawy wyposażony w urządzenie do odczytu kart płatniczych i tylko za pośrednictwem karty, którą dokonano zapłaty – pod warunkiem przedłożenia dowodu sprzedaży wydanego przy jego zakupie. Zwrot należności gotówką nie jest dozwolony.
Chcę zwrócić bilet miesięczny odcinkowy/liniowy
Za całkowicie niewykorzystany bilet na przejazdy wielokrotne, zwrócony przed rozpoczęciem terminu ważności, zwraca się zapłaconą należność, po potrąceniu odstępnego.
Za częściowo niewykorzystany bilet:
1) okresowy odcinkowy:
a) miesięczny – zwrócony nie później niż dziesiątego dnia ważności,
b) kwartalny – zwrócony nie później niż przed upływem trzydziestego dnia ważności,
2) liniowy miesięczny – zwrócony nie później niż dziesiątego dnia ważności,
3) sieciowy:
a) miesięczny – zwrócony nie później niż dziesiątego dnia ważności,
b) roczny – zwrócony nie później niż przed upływem 1/3 terminu ważności,
zwraca się należność proporcjonalną do czasu, w jakim nie mógł być wykorzystany.
Za częściowo niewykorzystane wyżej wymienione bilety należności zwracane są po potrąceniu odstępnego.
Zwrotu należności za całkowicie lub częściowo niewykorzystany bilet dokonuje punkt odprawy, na podstawie oryginału biletu przekazanego przez podróżnego.
Co to są opłaty dodatkowe?
Opłaty dodatkowe to opłaty potocznie zwane „karami” lub „mandatami”, pobierane w razie stwierdzenia w trakcie kontroli w pociągu:
- braku odpowiedniego dokumentu przewozu,
- braku ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego albo ulgowego przejazdu,
- niezapłacenia należności za zabrane ze sobą do przewozu rzeczy lub zwierzęta albo naruszenia przepisów o ich przewozie,
- spowodowanie, bez uzasadnionej przyczyny, zatrzymania lub zmiany trasy środka transportu.
Opłaty te są określone w Cenniku usług przewozowych (C-KŚ) – Dział IV TP-KŚ i wynikają z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 20.01.2015 r. w sprawie sposobu ustalania wysokości opłat dodatkowych z tytułu przewozu osób, zabranych ze sobą do przewozu rzeczy i zwierząt oraz wysokości opłaty manipulacyjnej.
- Najczęściej zadawane pytania – plik pdf (ważny od 10.05.2021)