×

Elektryczny Zespół Trakcyjny EN57AKŚ

168 miejsc siedzących195 miejsc stojącychToaleta dla osób niepełnosprawnychRampa dla osób niepełnosprawnychUchwyt na rowerySystem informacji pasażerskiejMonitoring

EN57AKŚ - zmodernizowana wersja jednego z najbardziej popularnych EZT w Polsce. Pojazd produkowany był w Państwowej Fabryce Wagonów Pafawag, a modernizację dla Kolei Śląskich przeprowadziły zakłady NEWAG SA i Zakłady Naprawcze Lokomotyw Elektrycznych Gliwice. Podczas modernizacji zmieniono czoło pociągu, wprowadzono ergonomiczną kabinę maszynisty. Zmiany zaszły także w układzie napędowym, wymieniono silniki szeregowe na asynchroniczne. Zmodernizowano również przedział pasażerski. Zamontowano osobne fotele, zmieniono układ każdego członu na jednoprzestrzenny, pozostawiając jedynie drzwi przesuwne w przejściach między członami.

Pierwsze egzemplarze oddano do eksploatacji w grudniu 2011 r. Koleje Śląskie posiadają łącznie 7 egzemplarzy pojazdów typu EN57AKŚ. EZT składa się z 2 członów skrajnych sterowniczych i środkowego napędowego. Prędkość maksymalna pojazdów wynosi 120 km/h, co w zupełności wystarcza do obsługi połączeń międzymiastowych wewnątrz aglomeracji. Pojazd jest przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. W celu ułatwienia wsiadania i wysiadania osobom na wózkach inwalidzkich pojazd wyposażono z obu stron wagonu Rb w 2 lekkie podesty transportowe.

EN57 AKŚ

Zdjęcia do użytku prasowego są bezpłatne. Prosimy jednak o oznaczenie autora – jest nim Pan Patryk Farana.