Żeglujecie? To znaczy, że podobnie jak my, jesteście bezemisyjni, ekologiczni i nie jest wam obojętny stan środowiska naszego regionu! Dodatkowo podróżując nad jeziora naszymi pociągami możecie odbyć krótką podróż rowerową.

Poraj!

Tutejsze mariny na Zalewie Porajskim to świetne miejsce do spędzenia letniego popołudnia. Zbiornik w Poraju powstał dla Huty Częstochowa, jednak z powodów ekonomicznych bardzo szybko stał się niepotrzebny dla zakładów przemysłowych. To jednak sprawiło, że Zalew Porajski zamienił się w centrum turystyki i sportów wodnych! Możecie wysiąść na stacji Poraj lub Masłońskie Natalin, skąd spacerem lub krótką podróżą rowerową dotrzecie do położonych nad zalewem marin jachtowych.

Zalew Goczałkowicki

Rzadko zapraszamy Was tutaj na plażing, ponieważ ten zbiornik wodny stanowi ważny rezerwuar wody pitnej dla województwa śląskiego. Jest to jednak bezsprzecznie najważniejsze w południowej części województwa centrum sportów wodnych począwszy od windsurfingu, przez kitesurfing, aż po żeglarstwo. Wielkość Zalewu Goczałkowickiego przekracza wszelkie inne zbiorniki wodne w naszym województwie. Powierzchnia maksymalna zbiornika wynosi 3200 ha, a pojemność całkowita około 168 mln m³. Sama długość zapory wynosi 2980 metrów.

Dodatkowo Goczałkowice-Zdrój to legendarny już kurort górnośląski, który w okresie międzywojennym stanowił jedno z najważniejszych miejsc letniskowych mieszkańców zagłębia górniczego. Ówcześnie nie istniał jeszcze Zbiornik Goczałkowicki. Dziś Zdrój nie stanowi już tak ważnego punktu uzdrowiskowego, jednak Zalew stanowi bezsprzecznie fantastyczną atrakcję dla miłośników sportów wodnych oraz spacerowiczów i wędkarzy. Dodatkowo zachwyca panorama zalewu na tle Beskidu Śląskiego i Małego!

Jeżeli planujecie wypad do Goczałkowic-Zdroju, zajrzyjcie na naszą stronę internetową we wrześniu.

Zalew Rybnicki

To legendarny już zbiornik wodny, słynący ze swojej temperatury wody oraz najbardziej popularnych ośrodków sportów wodnych. Sezon żeglarski na Zalewie Rybnickim jest najdłuższy w Polsce, trwa od kwietnia do października. Jest tutaj również bezcenne stanowisko połowu dużych ryb. Dotrzecie tutaj wysiadając na dworcu kolejowym w Rybniku lub przystanku Sumina!