Szlak Orlich Gniazd, jura krakowsko-częstochowska, koleje śląskie, śląsk, wycieczka na jurę,

Czy listopad to dobry moment na zakończenie sezonu rowerowego? Oczywiście! Wyruszajcie swoimi jednośladami w podróż z Częstochowy do Krakowa. Zarezerwujcie na te trasę dwa dni, ponieważ liczba atrakcji, zamków, rezerwatów oraz widoków jest stanowczo przytłaczająca!

Dzień 1

Z częstochowskiego dworca kolejowego wyruszamy w kierunku Olsztyna. To tutaj pierwszy raz zetkniemy się z jurajskimi ostańcami, wzgórzami oraz średniowiecznymi warowniami, których na szlaku jest niebagatelna liczba! Następnie wyruszamy w kierunku Złotego Potoku i strażnicy w Przewodziszowicach. Podróżując Szlakiem Orlich Gniazd pamiętajcie o obiektach, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie szlaku. 

Znajdziecie je między innymi pomiędzy Złotym Potokiem a zabytkowymi ruinami strażnicy we wsi Ostrężnik. Ruiny średniowiecznej warowni niemal zupełnie zniknęły, aczkolwiek do dziś zobaczyć możemy formacje skalne oraz fragment fundamentów murowanych elementów warowni.

Szlak prowadzi następnie do Mirowa i Bobolic, skąd kieruje się do Ogrodzieńca i znajdującego się tam zamku w Podzamczu. Warto zajrzeć również na Górę Birów, gdzie znajduje się dawne grodzisko, a także skąd rozpościera się piękna panorama okolicy.

Odpoczynek proponujemy Wam w okolicach rezerwatu Smoleń lub ruin zamku w Rabsztynie. Nie przegapcie również urokliwego rynku w Pilicy oraz twierdzy wraz z pałacem, którego potężne fortyfikacje XVII-wieczne wzniósł Stanisław Warszycki z Dankowa.

Dzień 2

Przed nami dolinki krakowskie oraz zamek Tenczyn w Rudnie. Ta część Jury Krakowsko-Częstochowskiej położona jest już w głębi Małopolski i coraz bardziej nawiązuje swoją zabytkową zabudową oraz historią do nieodległej stolicy królów Polski. W tym miejscu możecie również wybrać dalszą drogę Szlakiem Orlich Gniazd lub zbaczając z niego wyruszyć w kierunku Ojcowskiego Parku Narodowego.

Jeżeli zechcecie podróżować klasycznie Szlakiem Orlich Gniazd, wtedy skierujcie się na południe w kierunku dolinek krakowskich, klasztoru w Czernej oraz Krzeszowic. Panoramy okolicznych dolina na pewno Was zachwycą i zaskoczą górskim klimatem, a czasem nawet architekturą.

Jeżeli chcecie wyruszyć w drogę przez Park Narodowy w Ojcowie, znajdziecie tu tak znane obiekty jak Zamek w Pieskowej Skale, czy Zamek w Ojcowie oraz Maczugę Herkulesa! Stąd także możecie wyruszyć w kierunku zamku Korzkiew, skąd również możecie dotrzeć w miejsca zakończenia Szlaku Orlich Gniazd znajdujące się w krakowskich Bronowicach. Tutaj także polecamy zajrzeć do rozsławionej w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego „Rydlówki”. 

Wycieczkę polecamy zakończyć na Wawelu, który nie tylko jest zabytkiem klasy zerowej, o którym zapewne słyszeliśmy wszyscy, ale to także jedno ze wzgórz należących do Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a także zamek ściśle związany z budowanym na zachód od Krakowa twierdzami granicznymi.