Śląskie tropiki, o których nie mieliście pojęcia

Gdy niskie temperatury dają w kość, a końca zimy nie widać to nie pozostaje nic innego, jak wybrać się w tropiki i to nie byle jakie, bo śląskie. Okazuje się, że na mapie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii istnieją wyjątkowe miejsca, w których można podziwiać egzotyczne gatunki drzew, kwiatów czy zwierząt. Poznajcie je.

Las deszczowy w chorzowskim ZOO

Jeżeli pragniecie odkryć śląskie tropiki na terenie województwa, to z pewnością powinniście odwiedzić najnowszą inwestycję w chorzowskim ZOO. Oczywiście mowa tu o pawilonie lasu deszczowego Ameryki Południowej w którym można podziwiać egzotyczne gatunki gadów i płazów. Aby tego było, w pawilonie można na własne oczy zobaczyć tamary lub wyjca czarnego, czyli najprawdziwszych mieszkańców lasu deszczowego. Oczywiście decydując się na wycieczkę do chorzowskie ZOO, warto również odwiedzić inne pawilony tropikalne (np. akwarium, egzotarium) w których roztacza się egzotyczny makroklimat. Co więcej, pawilony są idealnym miejscem do spotkania interesujących, tropikalnych zwierząt.

Palmiarnia Miejska w Gliwicach

Palmiarnia Miejska znajduje się w sercu Gliwic, a dokładnie w parku im. Fryderyka Chopina, zatem w to urokliwe miejsce traficie bez większego problemu. To co wyróżnia budynek na pierwszy rzut oka, to nowatorska konstrukcja architektoniczna, której powierzchnia użytkowa liczy 2000 m2. Oczywiście wnętrze budynku skrywa ponad 5600 roślin. Przy czym najstarsze okazy liczą blisko 150 lat!

Palmiarnia w Gliwicach została podzielona na pięć pawilonów tematycznych (tj. pawilon roślin użytkowych, pawilon roślin tropikalnych, pawilon historyczny, pawilon sukulentów, akwaria). Co ciekawe, w pierwszych czterech pawilonach czekają na Was nie tylko egzotyczne rośliny, ale również terraria z gadami, akwaria z płaszczkami czy żółwiami, klatki z kanarkami i papugami, a nawet terrarium z liśćcami. 

Centrum Edukacji Ekologicznej – Egzotarium w Sosnowcu

W Centrum Edukacji Ekologicznej – Egzotarium w Sosnowcu można wyruszyć w ciekawy spacer wzdłuż ścieżki edukacyjnej, która prowadzi przez różne poziomy Egzotarium. Na odwiedzających czekają palmiarnia, bogata roślinność, egzotyczne zwierzęta (np. legwan zielony, boa dusiciel, bazyliszek płatkogłowy), ogromne akwaria z rybami z całego świata (np. duch amazoński, płaszczki słodkowodne, arowana srebrna), a także terraria i aquaterraria zamieszkiwane przez różne gatunki gadów i owadów (np. pająk topik, ptasznik, anakonda zielna). Co ciekawe, na terenie Egzotarium w Sosnowcu wydzielono specjalną przestrzeń na wystawy stałe i czasowe, a także kino i sale lekcyjne.