Kuchnia górnośląska to fenomenalna, aczkolwiek nadal niezbyt znana nawet mieszkańcom naszego województwa kuchnia regionalna. Zapewne wiecie, czym jest tak zwany „ślōnski ôbiŏd”, ale czy znacie szpajzę, himmelreich – śląskie niebo lub panczkraut? Zapraszamy na szlak Śląski Smaki!

Zabrze

Zaczynamy od klasyki, czyli wspomnianego „ślōnskiego ôbiŏdu”. Serwowany zwykle w niedzielę, bądź w okresie świątecznym obecnie spotykany jest na śląsku powszechnie. Jeżeli chcecie spróbować go w wersji restauracyjnej w otoczeniu bezsprzecznie industrialnym wybierzcie się do Zabrza, gdzie w Szybie Maciej spróbujecie wspomnianego już klasyku kuchni górnośląskiej.

Skąd pochodzenie ślōnskiego ôbiŏdu? Czorne kluski (abo gumiklyzjy) z zołzom, modro kapusta i rolada. Według legendy kluski śląskie pojawiły się pierwszy raz w Raciborzu w 1241 roku podczas najazdu tatarskiego. Wierzono, że rzucano nimi w najeżdżających książęce miasto wojowników ze wschodu. W późniejszych latach wierzono, że śląskie kluski stworzono dla hajerów w XIX wieku, ponieważ dłużej trzymają się w żołądku niż kartofle. Wspomniana wyżej rolada pojawiła się dopiero w okresie międzywojennym, dodatkowo na dużych wydarzeniach świątecznych. Dopiero poprawa jakości życia sprawiła, że rolada podawana była na górnośląskich stołach regularnie podczas niedzielnych obiadów i rodzinnych uroczystości.

Tarnowskie Góry i Zbrosławice

Szpajza tarnogórska to interesujący deser, który spotkacie w różnych miejscach Górnego Śląska, jednak polecamy wam podróż do Tarnowskich Gór. Z zabytkowego dworca kolejowego możecie wyruszyć w rowerową podróż do Zbrosławic, gdzie zamówicie ten regionalny, pochodzący z ziemi tarnogórskiej deser. Znana jest od XIX wieku i pojawiała się często na górnośląskich weselach. W późniejszym czasie wyparta przez inne kosmopolityczne desery, dziś coraz częściej pojawia się w regionalnych restauracjach niezależnie od ich prestiżu! Dodatkowo w Zbrosławicach oraz Wilkowicach znajdziecie zabytkowe pałace i wspaniałe widoki Doliny Dramy.

Gliwice

Tym razem zapraszamy na ulicę Zwycięstwa w Gliwicach, gdzie na szlaku Śląski Smaku spróbujecie słynny – w szczególności na zachód od Gliwic – Himmelreich, czyli Śląskie Niebo. To kultowe już danie, którego popularność wzrasta wraz ze zbliżaniem się do położonej w centrum Górnego Śląska Odry. Na szczęście możemy spróbować tego regionalnego dania w centrum Gliwic, podawanego wraz z panczkrautem!