Czy lubicie turystykę industrialną? Każdy z Was może być odkrywcą szukającym śladów dawnych perełek architektury przemysłowej!

Bytom

Jednym z przykładów takich budowli są zabytkowe nastawnie ruchu, niejednokrotnie o ciekawej architekturze. Do dziś w bliskim sąsiedztwie hali peronowej w Bytomiu znajduje się nastawnia bramowa „Bt”, której konstrukcja została zaprojektowana i wzniesiona w 1935 roku. Budynek zaprojektowano w charakterystyczny, modernistyczny kształt w stylu „streamline”, który popularny był w latach 30. XX wieku. Niezwykle cenna jest nadwieszona, stalowa część budynku z półkolistym zakończeniem wsparta na stalowych filarach oraz suwakowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym będące wyposażeniem nastawni.

Gliwice

Nastawnie bramowe znajdziecie również w Gliwicach podróżując linią S18 (Gliwice – Bytom). Tym razem ich konstrukcja jest mniej finezyjna, ale również oparta na konstrukcji stalowej, jednocześnie spajanej cegłą.

W Gliwicach znajdują się aż trzy nastawnie bramowe GLC, GLB oraz GL2. Każda z nich wybudowana w podobnym stylu o wyraźnej konstrukcji stalowej. W wypadku nastawni bramowych urządzenia nastawcze, blokowe i łączności znajdują się w pomieszczeniach położonych „nad bramą”. Warto w tym miejscu wspomnieć, że dzielimy nastawnie na dysponującą, wykonawczą i manewrową, a ich pracą kieruje dyżurny ruchu.

Katowice

Zabytkowa nastawnia KTC będąca obecnie posterunkiem odgałęźnym, na którym krzyżują się dwie linie kolejowe. To typowy budynek kolejowej architektury industrialnej na Górnym Śląsku. Dziś wykorzystywany jest do zjazdu pociągów towarowych, jadących od strony Katowic linią 137 w kierunku posterunku Gottwald i dalej na Hajduki. Ceglana konstrukcja budynku stanowi przykład infrastruktury, którą znajdziemy również w innych miejscach Górnego Śląska, ale jednocześnie jest to jedna z pamiątek wzmożonego ruchu kolejowego.

Racibórz i dalej na południe

Tutaj również znajdziecie nastawnię bramową RA o podobnej konstrukcji, jak budowle infrastruktury stacji kolejowej Gliwice. Dodatkowo niedaleko znajduje się również nastawnia RA2, czyli architektura ponownie przypominająca nastawnię KTC. Ceglana architektura kolejowego industrialu Górnego Śląska znajdziecie także na południu województwa śląskiego. W Chałupkach znajdziecie interesującą nastawnię „Chi” o smukłej formie usadowione na samym końcu peronu pierwszego w kierunku wyjazdu na Wodzisław Śląski.