Może tym razem coś bardziej subtelnego? Czas na wycieczkę śladami górnośląskiej ceramiki, nie tylko tej katowickiej Gieschego, ale także… rudzkiej!

Giesche

Mimo wszystko, trudno nie rozpocząć wyprawy od wizyty w Fabryce Porcelany oraz Muzeum Historii Katowic. Wysiądźcie na dworcu kolejowym w Katowicach i wpierw wybierzcie się na krótki spacer ulicą Wojewódzką w stronę Muzeum Historii Katowic. Na wystawie rekonstruującej wnętrze mieszczańskiej kamienicy znajdziecie porcelanę Giesche. Dodatkowo przykłady katowickiej porcelany znajdziecie również w oddziale etnograficznym MHK na Nikiszowcu zwiedzając wystawę „U nos w dom na Nikiszu”. Oczywiście przykłady wyrobów firmy Giesche znajdziemy także w Muzeum Śląskim w Katowicach oraz w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, a także w niejednym górnośląskim domu.

W 1920 roku w katowickiej dzielnicy Szopienice-Rozdzień wzniesiono pierwszą górnośląską fabrykę specjalizującą się w produkcji porcelany – Oberschlesische Porzellanfabrik Gebhard & Barabasch. Dziś zabudowania fabryki porcelany Giesche to bardzo modny i niezwykle interesujący kompleks do którego możecie zajrzeć nie tylko w celu zwiedzania industrialnych zabudowań fabryki, ale także aby zobaczyć współczesną porcelanę pochodzącą Bogucice!

Zabudowania Fabryki Porcelany to także miejsce alternatywne, mieszczące wiele imprez oraz eventów na które serdecznie zapraszamy nawet, gdy nie jesteście zainteresowani zwiedzaniem kompleksu fabrycznego. To miejsce godne odwiedzenia!

Ruda Śląska – „Huta Franciszka”

Tym razem polecamy wysiąść na dworcu Ruda Chebzie lub Ruda Śląska, aby poznać historię dawnej Huty „Franciszka”, czyli założona na miejscu dawnej huty cynku „Franz” fabryka porcelany braci Czudayów. Założona została w 1929 roku produkując górnośląską porcelanę do 1988 roku. Najbardziej znany jest napis „Huta/Fran/ciszka”, który zobaczycie między innymi w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej.

Podróż do Rudy Śląskiej to także turystyka kolejowa w czystej postaci. Jedziecie najstarszą linią kolejową na Śląsku, ale także we współczesnej Polsce. Dodatkowo dworzec kolejowy w Rudzie to przykład niemal oryginalnej architektury wczesnego kolejnictwa wybudowany w połowie XIX wieku. Większość gmachów dworcowych do czasów współczesnych przeszła przebudowy oraz zostało wyburzonych. Dworzec w Rudzie zachował się niemal bez zmian. Podobnie bezcenny budynek znajdziecie na rudzkim Chebziu, gdzie bryła dworca kolejowego to perfekcyjna, industrialna perła! Musicie to zobaczyć, jednocześnie podróżując Kolejami Śląskimi szlakiem górnośląskiej porcelany!