Będzin i Dąbrowa Górnicza to miasta, które łączy historia industrialna XIX i XX wieku, ale także historia pogranicza śląsko-małopolskiego i bogata, wielokulturowa mieszanka ludności miejskiej i wiejskiej. To właśnie tutaj zapraszamy Was na rowerową eskapadę.

Będzin

Wysiadając na modernistycznym dworcu kolejowym w Będzinie, wsiądźcie na rower i udajcie się w kierunku placu 3 Maja. Wśród otaczających go kamienic znajdziecie wiele śladów żydowskiej przeszłości miasta. W 1897 roku odsetek ludności wyznania mojżeszowego w mieście sięgał aż 80%! Zabudowa starego miasta w Będzinie to przykład trudnych dziejów XX wieku naznaczonych Holocaustem, zniszczeniami oraz wyburzeniami. Późniejszy brak dbałości o strukturę zabudowy staromiejskiej sprawił, że w na skutek powstania drogi prowadzącej do Huty Katowice, część zachowanej zabudowy uległa dalszej degradacji i wyburzeniom. Dziś podziwiać możemy Dom Modlitwy „Mizrachi”, Bramę Cukermana oraz zajrzeć do kawiarni „Cafe Jerozolima 1939”, które stanowią sztandarowy przykład dawnej wielokulturowej przeszłości miasta.

Polecamy Wam wspinaczkę na Górę Zamkową, skąd ulicą Podzamcze, a następnie wzdłuż Czarnej Przemszy dotrzecie nad Plażę Miejską w Będzinie. Tu polecamy krótką przerwę, a następnie dalszą podróż w kierunku Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej.

Dąbrowa Górnicza

Czas na odrobinę przyrody, a nie ma nic lepszego niż przejażdżka nad Zalew Pogoria III, wędrując ścieżkami Parku Zielona. Założono go już w latach 30. XX w. po wybudowaniu w 1932 roku drogi do Łagiszy. Ostatni remont parku inspirowany był układem alejek z pierwszy lat istnienia założenia. To ponad 60 hektarów dawnego lasu dębowego. We wschodniej części Parku znajdziecie użytek ekologiczny Uroczysko Zielona. Zaplanujcie swoją wizytę w tym miejscu również nad Zalewem Pogoria III, a następnie wyruszcie na południe w stronę Muzeum Sztygarka. Kopalnia Ćwiczebna udostępnia dwa pokłady węgla kamiennego (o numeracji górniczej 401 i 402). W wyrobiskach zaprezentowane są maszyny i urządzenia służące do urobku i transportu węgla, takie jak kombajn węglowy, przenośniki, wozy kopalniane.

Dąbrowa Górnicza ma także wyjątkowe zabytki sakralne. Bazylika NMP Anielskiej wybudowana została w latach 1898–1912 według projektu Józefa Stefana Pomian-Pomianowskiego w stylu neogotyku nadwiślańskiego, jako dobudowa do kościoła św. Aleksandra powstałego w latach 1875–1877. Wewnątrz znajdziecie odrestaurowane malowidła, nawiązująca do popularnej ówcześnie secesji.