Warto wyruszyć w rowerową podróż na północny wschód od Gliwic, gdzie znajdziecie sporo historii kolejowej, ale także urokliwe miasteczko.

Przez Łabędy

Wysiądźcie na dworcu kolejowym w Gliwicach i wyruszajcie wzdłuż Doliny Kłodnicy w kierunku Portu w Gliwicach. Warto tutaj wspomnieć o historii portowej Gliwic, dzięki czemu na gliwickim rynku możemy znaleźć statuę Neptuna. Dzisiejszy Kanał Gliwicki otwarto w 1939 roku jako nowe połączenie Gliwic z Kędzierzynem, gdzie droga wodna łączy się z Odrą. Jednak historia Kanału Gliwickiego to niewielki urywek historii wodnej miasta. Już w 1812 roku powstał dużo ważniejszy z punktu widzenia rozwoju górnośląskiego przemysłu kanał wodny, czyli Kanał Kłodnicki. To otwarcie tego kanału uświetniło odsłonięcie gliwickiego pomnika Neptuna. Rozpoczynał się w Sławęcicach, a kończył w Zabrzu, gdzie łączył się z podziemną drogą wodną sztolni Kopalni Królowa Luiza!

Do dziś znaleźć możemy zdjęcia i pocztówki nabrzeża w centrum Gliwic, przecinającego obecną ulicę Zwycięstwa wraz z portami miejskimi. Była to niezwykle ważna droga wodna, która jeszcze w okresie sprzed otwarcia Kolei Górnośląskiej stanowiła najważniejszy kanał transportowy górnośląskiego przemysłu. Podążając do Portu Gliwickiego możecie poczuć bliskość Bałtyku, do którego od tego miejsca spływało wielu pasjonatów kajakarstwa. 

Pyskowice

Miasteczko Pyskowice znajduje się w odległości 15 kilometrów od centrum Gliwic. Tuż przed wjazdem do miasta, po prawej stronie drogi wojewódzkiej znajdziecie stary cmentarz żydowski – kirkut – założony w 1830 roku. Najstarsza macewa w Pyskowicach to nagrobek Jehudy Leiby z 1833 roku.

Wpierw wybierzcie się w okolice pyskowickiego dworca kolejowego, który aktualnie przechodzi przebudowę. Bryła budynku oparta jest o konstrukcję ceglaną, co jest charakterystyczną cechą dla górnośląskiego, pruskiego budownictwa użytkowego. Dodatkowo w okolicach dworca znajdziecie Skansen Kolejowy założony przez miłośników dawnego kolejnictwa, którzy zgromadzili już ponad 60 eksponatów w postaci parowozów, lokomotyw spalinowych, wagonów pasażerskich i towarowych, taboru pomocniczego, a nawet przedwojennego elektrycznego zespołu trakcyjnego! Nie może was tutaj nie być, w szczególności podróżując do Gliwic linią S1 (Częstochowa – Katowice – Gliwice)!

Z dworca kolejowego w Pyskowicach skierujcie się na północny wschód ulicą gen. Sikorskiego, a następnie Parkową przekraczając dolinę rzeczną, którą płynie Drama. Warto tutaj wspomnieć, że podobnie jak wody Kanału Kłodnickiego, wody Dramy wydobywają się z położonej w Tarnowskich Górach Sztolni Czarnego Pstrąga (Sztolni Głębokiej „Fryderyk”).

Stare miasto w Pyskowicach to uroczy rynek wraz z gmachem ratusza, niezmienny od średniowiecza układ uliczek, kamienic oraz zabytki sakralne. Zachowane w rynku zabudowania sięgają XVIII i XIX wieku. Część z nich spłonęła w 1945 roku podczas wkraczania Armii Czerwonej. Na szczęście substancja zabytkowa zachowała się w znacznej liczbie. W roku 1809 burmistrz Ignacy Hubner wraz z żoną ufundował kolumnę z posągiem Matki Boskiej, która zdobi tutejszy rynek do dnia dzisiejszego. 

Ratusz miejski powstał w 1822 roku, a obecnie stanowi m.in. siedzibę Muzeum Miejskiego w Pyskowicach. Tuż obok znajdziemy również zabytkową fontannę z lat 30. XX wieku. W centrum miasta znajdziecie zabytkowy kościół św. Mikołaja, na którego progu znajdziecie również ślady dawnej historii w postaci napisu „Peiskretscham”. Historia kościoła rozpoczyna się w średniowieczu. Za panowania księcia Przemka Toszeckiego (1433-1484), powstał nowy kościół murowany w stylu gotyckim (do dnia dzisiejszego pozostała po nim część od ołtarza głównego do ambony). Po pożarze, jaki miał miejsce w początkach XIX wieku, kościół został przebudowany. Uroczystość poświęcenia nowego kościoła odbyła się 26 września 1823 roku.

Warto udać się również na północ miasta, gdzie znajdziecie założenie urbanistyczne jakie swoim charakterem przypominać Wam będzie Nową Hutę, warszawski MDM lub plac Kościuszki we Wrocławiu. To osiedle satelickie, wybudowane w latach 50. XX w. w stylu socrealistycznym dla górnośląskiego okręgu przemysłowego. Pyskowice stały się dużym placem budowy mieszkań dla pracowników zakładów przemysłowych miast aglomeracji górnośląskiej. Układ osiedla wraz z olbrzymim „Placem Dożynkowym” to interesujący ślad trudnej, powojennej historii kraju oraz Górnego Śląska.

Po odwiedzeniu Pyskowic polecamy Wam podróż po okolicznych wioskach, gdzie znajdziecie stare pałace i zamki, ślady czeskiej historii Górnego Śląska w wiejskich kościołach oraz przepiękne krajobrazy Doliny Dramy!