W tym roku obchodzimy 100-lecie wkroczenia Wojsk Polskich na przyznaną Rzeczpospolitej część Górnego Śląska. W związku z tym wydarzeniem warto wybrać się na krótki wypad do Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach!

Industrialnie

Wysiadając na przystanku Świętochłowice skierujcie się na ulicę Katowicką stanowiącą dziś główny deptak miejski. Kierując się na wschód już po chwili dotrzecie do wzniesionego w 1897 roku gmachu Dyrekcji Kopalń i Hut Donnersmarcków w Świętochłowicach. Istnieją podejrzenia, że jeszcze do czasów powojennych istniało przejście pomiędzy gmachem Dyrekcji a nieodległą KWK „Polska” (ówcześnie Deutschlandgrube).

Tuż obok znajduje się wzniesiony w 1901 roku neogotycki kościół ewangelicko-augsburski skąd już niedaleko do Muzeum Powstań Śląskich!

Muzeum Powstań Śląskich

Gmach muzeum powstał w 1907 roku jako siedziba zarządu dóbr ziemskich Donnersmarcków. Od 2014 roku możemy podziwiać w jego wnętrzach nowoczesną wystawę wraz z fenomenalną scenografią, która przenosi nas w okres lat 1918-1922. Wystawa w sposób multimedialny i niezwykle wierny przenosi nas w rzeczywistość Górnego Śląska podzielonego pomiędzy Rzeczpospolitą a Republikę Weimarską.

Zobaczycie tam plebiscytowe plakaty polskie i niemieckie, druki ulotne, uzbrojenie, mundury, a także gazety, sprzęty domowe górnośląskich robotników, wnętrze szkoły i górnośląską ulicę z lat 1919-1922.

Tuż obok Muzeum znajdziecie również pomnik Tragedii Górnośląskiej stanowiącej część regionalnej historii podobnie dramatycznej, jak i powstania śląskie.