Najpiękniejsze świerki? Tylko w Istebnej!

Puszcza Białowieska ma Dunina, a Istebna? Unikalny gatunek wiecznie zielonego drzewa – istebniańskiego świerka, który wprawia w zachwyt nie tylko dendrologów. Co więcej, istebniańskie drzewa doczekały się własnego muzeum w Jaworzynce i można je podziwiać na własne oczy, podczas spacerów po lesie. Zatem, jeżeli planujecie weekendowy wypad to Istebna jest idealnym miejscem.

Świerki istebniańskie – dlaczego są wyjątkowe?

Dobre pytanie. Świerki istebniańskie to gatunek wiecznie zielonego drzewa z rodziny sosnowatych, które zapracowały na miano najlepszych drzewostanów nasiennych w całej Europie. Zatem co je wyróżnia? To proste, szybki przyrost i wytrzymałość, której może pozazdrościć kuzynostwo z Syberii. Świerk istebniański jest łatwy w uprawie, a do tego jest niezwykle urodziwy. Głównie można go spotkać w Beskidzie Śląskim i Żywieckim.

Wiele lat temu, mieszkańcy Istebnej i okolic zdali sobie sprawę z oczywistych zalet lokalnego drzewa. Właśnie z tego powodu, postanowili hodować istebniańskiego świerka, który w roli materiału opałowego miał szereg zastosowań. Dziś ten gatunek świerku jest wykorzystywany głównie do tworzenia instrumentów lutniczych. 

Muzeum Świerka Istebniańskiego w Jaworzynce

Jeżeli pragniecie zobaczyć istebniańskie świerki na własne oczy, to musicie obowiązkowo odwiedzić Muzeum Świerka Istebniańskiego w Jaworzynce. W tym miejscu na Ziemi, będziecie mogli nie tylko podziwiać zachwycający gatunek świerka w drzewostanie pokazowym, ale przy okazji nieco więcej się o nim dowiedzieć.  Warto podkreślić, że obok muzeum funkcjonuje szkółka leśna Wyrchczadeczka oraz Karpacki Bank Genów Świerka. To właśnie w nim przechowywane się najlepsze nasiona istebniańskiego świerka (tj. w specjalnych warunkach), zebrane i starannie wyselekcjonowane przez doświadczonego szyszkarza.

Warto podkreślić, że Nadleśnictwo Wisła skupia się nie tylko na ochronie świerka istebniańskiego, ale również zagrożonego gatunku ptaka – głuszca (tj. tetrao urogallus). W tym celu, Nadleśnictwo Wisła zbudowało wolierę hodowlaną. Dlaczego o tym wspominamy? Cóż, obok hodowli istebniańskiego świerka na odwiedzających czeka Woliera Pokazowa Głuszców, w której można podziwiać te niezwykłe ptaki poprzez lustra weneckie.