Pociąg na stacji Myszków

Zwiedzanie Jury Krakowsko-Częstochowskiej warto rozpocząć od miejsc niekoniecznie zajmujących pierwsze miejsce w folderach turystycznych, a stanowiących fantastyczne lokalizacje turystyczne.

Myszków… na początek

Wysiadamy na stacji kolejowej w Myszkowie, która posiada charakterystyczną formę architektury dworcowej Królestwa Kongresowego. Stacja Kolejowa powstała w 1847 roku przy Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, jednak gmach dworcowy wzniesiono ponad 30 lat później w 1883 roku. Podczas I wojny światowej spłonął, jednak odbudowany przetrwał do dnia dzisiejszego. To nie ostatnie wspomnienie o wydarzeniach I wojny światowej na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, ale o tym później.

Miasto Myszków jest stosunkowo młode, powstało w latach 20. XX wieku, złożone z wielu okolicznych wsi oraz zakładów przemysłowych. W okresie średniowiecza i rozbicia dzielnicowego obszar miasta stanowiły bagniste i porosłe poszczą obszary pograniczne pomiędzy księstwami ziemi krakowskiej oraz dziedziną książąt śląskich. W późniejszych czasach obszar ten nadal stanowił granicę, tym razem Królestwa Czech i Korony Królestwa Polskiego, a następnie dwóch cesarstw Niemieckiego i Rosyjskiego. Rozwój miejscowego przemysłu, przebieg Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej oraz bliskość górnośląskiego zagłębia przemysłowego stanowiły motor do rozwoju tego obszaru, podobnie jak nieodległego Zawiercia, czy Dąbrowy Górniczej.

Spacerując po mieście warto zaopatrzyć się w rower, ponieważ struktura miasta to wiele połączonych ze sobą, oddalonych wsi o rodowodzie średniowiecznym. Najważniejszą częścią historyczną miasta jest Mrzygłód, który posiadał odrębne prawa miejskie do drugiej połowy XIX wieku, gdy stracił je na skutek powstania styczniowego i odbywających się tam walk. 

W Mrzygłodzie zobaczycie zabytkowe sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej ufundowane przez kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego herbu Abdank. Wewnątrz wybudowanej w 1683 roku świątyni znajdziecie słynny obraz Matki Boskiej Mrzygłodzkiej oraz barokowy wystrój z przełomy XVII i XVIII wieku. Dodatkowo w centrum Myszkowa znajdziecie Pałac Augusta Schmelzera wzniesiony w końcu XIX wieku w dzielnicy Mijaczów!

I wojna światowa, czyli historia nieznana

Jeżeli podróżujecie rowerem, możecie odwiedzić okoliczne sztandarowe atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej jak zamki, ruiny, czy wapienne ostańce. My proponujemy wam krótką podróż szlakiem miejsc związanych z I wojną światową, która pozostawiła na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wiele śladów działań militarnych w przeciwieństwie do II wojny światowej. W nieodległych Kotowicach znajdziecie największy cmentarz poległych żołnierzy narodowości austriackiej, niemieckiej, rosyjskiej, czeskiej, polskiej, ale także węgierskiej, morawskiej, a nawet bośniackiej. Dodatkowo w nieodległych Kroczycach znajdziecie ponad 100-letnie okopy i polowe fortyfikacje. Takie pozostałości znajdują się jedynie w tym obszarze województwa śląskiego. Podobne obiekty znajdują się dopiero w województwie świętokrzyskim i dalej na wschód!