Warto łączyć pożyteczne, przyjemne i ekologiczne, dlatego polecamy Wam wypad w Skały Niegowonickie wraz z krótkim wyjazdem rowerowym!

Do Łaz!

Otoczenie Łaz to w zupełności Jura Krakowsko-Częstochowska. Historia tych ziem, podobnie jak sąsiedniej Dąbrowy Górniczej oraz Sosnowca w szczególności rozpędza się w XIX wieku. Pierwsza wzmianka o Łazach pochodzi z materiałów do słownika historyczno-geograficzno-fizycznego województwa krakowskiego w dobie Sejmu Czteroletniego w roku 1790. Miejscowość była wówczas przysiółkiem należącym do dóbr Rokitna Szlacheckiego w powiecie lelowskim. Rozwój Łaz przyspiesza po otwarciu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. W 1850 roku uruchomiono pierwszy przystanek kolejowy w Łazach. Już w 1887 powstała pierwsza cegielnia Jungstera, a w 1898 roku Fabryka Cementu Towarzystwa Akcyjnego Portland – Cement Łazy. Wieś rozwijała się szybko, a w okresie międzywojennym stanowiła już ważny ośrodek przemysłowy.

Z okresu I wojny światowej znajdziecie w Łazach… cmentarz wojskowy, który stanowi wraz z cmentarzami w Kotowicach oraz Kroczycach pozostałość frontu austro-węgiersko-rosyjskiego. To historia, którą warto odkryć, podróżując rowerem w kierunku Skał Wierzchowickich!

Dodatkowo w okolicach dworca kolejowego Parowóz Ty45-217 wyprodukowany w 1947 roku w Chrzanowie wraz z oryginalnym kotłem Rabcock – Zieleniewski Sosnowiec również z 1947!

Skałki

Jeżeli jesteście miłośnikami wspinaczki skałkowej to Skałki Niegowonickie Was zainteresują. Nim staniecie u podnóży Himalajów, czeka na Was Jura Krakowsko-Częstochowska, czyli miejsce, w którym swe kroki stawiali m.in. Jerzy Kukuczka, czy Wanda Rutkiewicz. 

Skały Niegowonickie znajdziecie na Wzgórzu Kromołowiec wznoszącego się na 431 metrów n.p.m., a na nich ponad 20 tras wspinaczkowych różnej trudności począwszy od IV aż po VI/VI+. Dodatkowo w skałach znajdziecie wiele obiektów jaskiniowych. Między innymi Schronisko w Niegowonicach. Po raz pierwszy raz opisane w roku 1951 i mierzące 39 metrów długości. 

Większość tras wspinaczkowych poprowadzona została w 1994 roku oraz dopełniona w 2014. Dziś to trasy, które wiodą szczelinami, kominkami oraz przewieszkami.

Do Łaz dotrzecie linią S1 (Gliwice — Katowice — Częstochowa) oraz S41 (Tychy Lodowisko — Katowice — Sosnowiec — Częstochowa).