Byliście już w Muzeum Browaru Żywiec? To czas najwyższy! Żywiec to nie tylko renesansowa i klasycystyczna zabudowa wraz z pałacem Habsburgów, ale także wielowiekowe tradycje browarnicze!

Galicyjska Kolej Transwersalna

Do Żywca dotrzecie liniami komunikacyjnymi: S5 (Katowice — Bielsko-Biała — Zwardoń) oraz S51 (Katowice — Bielsko-Biała — Żywiec — Zakopane). Oczywiście, aby dotrzeć do zabudowań browaru należy wysiąść na dworcu kolejowym w Żywcu zbudowanym w charakterystycznym stylu dawnych dworców C.K. Kolei Austro-Węgier. Żywiec leżał na szlaku Galicyjskiej Kolei Transwersalnej prowadzącym z Czadcy do Husiatynia na wschodnich rubieżach Galicji. Dworce kolejowe dawnej C.K. Monarchii spotkacie na całym obszarze dawnego Śląska Austriackiego oraz Galicji, a jednym z ich przykładów jest gmach żywieckiego dworca kolejowego, posiadający charakterystyczne cechy architektury secesyjnej.

Muzeum Browaru Żywiec

Browar żywiecki założony w 1856 r. przez arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga to jeden z najbardziej znanych browarów w Europie. Muzeum Browaru Żywiec zostało otwarte w 2006 roku z okazji 150-lecia browaru. Spacerując salami wystawowymi, dowiecie się, jak wygląda proces browarniczy, ale także poznacie historię Karczmy Galicyjskiej, restauracji żywieckiej, Żywieckiej Szkoły Piwowarstwa, czy dziejów browaru w okresie obu wojen światowych. Muzeum Browaru Żywiec jest jednym z obiektów Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego oraz Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego wyróżnionym tytułem Gwiazdy Techniki! Wskakujcie na pokład Kolei Śląskich i pędźcie do Żywca!

Żywieckie stare miasto położone jest na północ od dworca kolejowego i stanowi połączenie architektury galicyjskiej wraz z pięknym założeniem pałacowo-parkowym. Charakterystycznym elementem są zamkowe krużganki żywieckiego zamku do złudzenia przypominające krakowski renesans spotykany na Wawelu i miejskich pałacach. 

Jeżeli chcecie zobaczyć jak przepięknie Żywiec prezentuje się w naszych obiektywach zobaczcie materiał filmowy i wyruszajcie przed siebie zwiedzać żywiecki browar oraz renesansowe, manierystyczne i klasycystyczne zabytki miasta.