Zwiedzaliście kiedyś Muzeum Historii Kolei w Częstochowie? To dobry pomysł na wycieczkę linią S1 (Gliwice – Katowice – Częstochowa) oraz S13 (Lubliniec – Częstochowa), aby nie tylko podziwiać fenomenalne krajobrazy okolic Jury Krakowsko-Częstochowskiej, ale także poznać historię kolejnictwa. 

Następna Stacja: Częstochowa Stradom

Muzeum znajdziecie w budynku dworca kolejowego Częstochowa Stradom. Historia kolei w Częstochowie to nie tylko Droga Żelazna Warszawsko-Wiedeńska, otwarta w mieście 1 grudnia 1846 roku, ale także wspominana już stacja Stradom położona przy linii kolejowej. Stacja została otwarta w 1903 roku i stworzyła węzeł kolejowy, łącząc ówczesne Herby Pruskie i Ruskie z Częstochową. Dalsze przedłużenie linii kolejowej Częstochowa – Herby stanowiło połączenie z Kielcami, uruchomione 5 lat później, dzięki czemu Częstochowa stała się niezwykle ważnym, pasażerskim węzłem kolejowym.

Gmach dworca kolejowego Stradom otwarto w 1903 roku w pobliżu ówczesnej ulicy Kościelnej w związku z otwarciem linii Częstochowa – Herby Pruskie. Dworzec kolejowy, który możemy zwiedzać wzniesiono w obecnej lokalizacji w 1911 roku, gdy otwarto linię do Kielc, jednocześnie prowadząc szerokim rozstawem szyn popularnym w Imperium Rosyjskim.

Po okresie gaśnięcia ruchu pasażerskiego oraz zamknięciu kas biletowych nadszedł czas prosperity dworca kolejowego, powrotu do dawnej świetności. W 2016 roku po gruntownej modernizacji ponownie otwarto dworzec kolejowy, przy którym coraz częściej zatrzymują się pociągi kolei ogólnopolskich oraz regionalnych połączeń Kolei Śląskich linii S13 (Lubliniec – Częstochowa).

Czas na Muzeum Historii Kolei!

Na dworzec kolejowy Stradom warto udać się także z powodu znajdującego się tam Muzeum Historii Kolei, w którym znajdziecie niezwykłe eksponaty. Są to między innymi lampy kolejowe, elementy wyposażenia pracowników kolei, mundury i elementy mundurów kolejarskich, urządzenia SRK i ZRK, historyczne szyny czy historyczne dokumenty kolejowe, plany, dokumentacje, monografie linii kolejowych, taboru, dworców oraz zdjęcia dokumentujące historię i współczesność kolei! Dodatkowo, wysiadając na dworcu Częstochowa Główna warto zwrócić uwagę na zabytkowy parowóz Tkt48-151 oraz maszynę Ol49-20 znajdującą się w okolicach lokomotywowni, nad którym pieczę sprawuje Muzeum Kolejnictwa w Częstochowie!