To wioska położona w centralnej części lasów pszczyńskiej, dawnej puszczy pszczyńskiej. Do dziś zachwyca spokojem oraz zachęca do podróży rowerowych po pszczyńskiej kniei. Dodatkowo w okalających Kobiór lasach pszczyńskich odnajdziecie ślady przeszłości, tej dawniejszej, książęcej oraz bliższej nam związanej z okresem powstań śląskich i II wojną światową.

Trasy rowerowe

Historia Kobióra rozpoczyna się w na przełomie XV i XVI wieku. Już 21 lutego 1517 roku w czeskim dokumencie sprzedaży dóbr pszczyńskich wystawionym przez Kazimierza II cieszyńskiego wymieniona została wieś Kobyer.

Wysiadając na stacji kolejowej Kobiór macie do wyboru aż pięć różnych tras rowerowych. Okrężną tematyczną trasę rowerową Gminy Kobiór „Niedźwiedziówka” o długości ponad 8 kilometrów, międzygminną Trasę Rowerową w Powiecie Pszczyńskim „Plessówka”, która zaprowadzi Was do Zamku w Pszczynie. Dodatkowo łącznik rowerowy Gminy Kobiór „Stara Piła” stanowiący odgałęzienie „Plessówki”, okrężną tematyczną trasę rowerową Gminy Kobiór „Smolarnia”, na której znajdziecie miejsca o historycznym znaczeniu dla regionu. 

Ostatnią proponowaną trasą jest wojewódzka trasa rowerowa nr 1 „Książęca”, której długość na obszarze powiatu pszczyńskiego to ponad 16 kilometrów. Jej przebieg na odcinku gminy Kobiór zaczyna się w Promnicach. Wyruszając z dworca kolejowego w Kobiórze, możecie przejechać pod wiaduktem ścieżką równoległą do torów kolejowych, docierając do zabytkowego mostu kolejowego na rzece Korzeniec.

Dankmale i inne pamiątki

Podróżując na zachód w głąb lasów pszczyńskich odnaleźć możecie charakterystyczne dla Górnego Ślaska obiekty historyczne, takie jak dankmale, czyli różnego rodzaju pomniki. Między innymi kamień Stangen upamiętniający głównego łowczego z Promnic Fritza Stangena. Podróżując przez Kobiór możecie znaleźć również dankmal książęcy Pittermann, który upamiętnia inspektora leśnego Emila Pittermanna oraz Rusch ustawiony na pamiątkę miejscowego nadleśniczego!

Dodatkowo przemierzając lasy pszczyńskie okolic Kobióra znajdziecie inne historyczny pomniki, między innymi książąt pszczyńskich Hochberg oraz miejsca kultu religijnego wraz z kaplicami o kilkusetletniej historii.