Mosty i tunele w naszym województwie to często lekceważone zabytki techniki, ale również aktywna infrastruktura, która pozwala nam na bezpieczne przemieszczanie się na obszarze województwa.

Mosty i tunele w naszym województwie to często lekceważone zabytki techniki, ale również aktywna infrastruktura, która pozwala nam na bezpieczne przemieszczanie się na obszarze województwa.

Rydułtowy

W szczególności polecamy Wam podróż linią S7 (Katowice – Rybnik – Racibórz) oraz S5 (Katowice – Bielsko-Biała – Zwardoń). Na obu wspomnianych liniach znajdują się stare tunele kolejowe, stanowiące ślad wielkiej historii przemysłowej oraz myśli technologicznej!

Tunel w Rydułtowach to najstarszy w Polsce oraz najdłuższy tunel w województwie śląskim! Prace przy jego budowie rozpoczęto już pod koniec 1854 roku. Wykonawcą była prywatna spółka akcyjna Wilhelmsbahn – związana z powstającą ówcześnie Koleją Wilhelma łączącą Kędzierzyn z Chałupkami poprzez Racibórz.  

Do budowy użyto cegieł klinkierowych – ze specjalnie zbudowanej na obszarze budowy cegielni – oraz wykorzystano różne metody, m.in odkrywkową (pierwsze 200 m), górniczą (kolejne 500 m) i tak zwaną metodę niemiecką. Ta ostatnia polegała na tym, że drążono dwa tunele po obu stronach, nadbudowywano ściany, po czym podwyższano wykop o kilka metrów i wznoszono ścianę wyżej. Miało to doprowadzić do połączenia się obu tunelów w jeden, przebijający się przez wzgórze.

Bielsko-Biała!

Tunel w Bielsku-Białej to kolejny zabytek techniki, do którego warto wyruszyć! Powstał metodą drążenia, inną niż w wypadku tunelu w Rydułtowach, w latach 1876–1877! Był częścią budowanej ówcześnie linii kolejowej z Bielska do Żywca, łączącej C.K. Uprzywilejowaną Kolej Północną Ferdynanda z Galicyjską Koleją Transwersalną i stanowi dziś najważniejszy kanał komunikacyjny pomiędzy północną częścią województwa śląskiego a obszarem doliny Soły. Jego budowę (jak i całej linii) sfinansował w większości arcyksiążę Albrecht Fryderyk Habsburg. 

Ciekawostką jest, że kamień, którego użyto do budowy tunelu w Bielsku-Białej, pochodził z kamieniołomu z jednej z dzisiejszych podgórskich dzielnic miasta – Straconki. 

Podczas budowy tunelu nie przewidziano dalszego rozrostu miasta, dlatego też pod koniec XIX wieku głębokie wykopy torowiska po obu stronach tunelu stały się poważną przeszkodą w rozwoju przestrzennym (nie powstała wschodnia pierzeja ul. 3 Maja ani nie zagospodarowano obszaru na północ od pl. Teatralnego) czy w tworzeniu infrastruktury technicznej. Dziś tunel pod Bielskiem stanowi inspirację dla projektów tuneli samochodowych pod miastem, mających na celu odciążenie jego centrum.

Wylot oraz wlot tunelu możecie obserwować, spacerując po bielskim śródmieściu. W szczególności jego wylot – znajdujący się tuż obok przepięknego gmachu Teatru Polskiego wzniesionego w stylu wiedeńskim.