W sprzedaży pojawił się nowy bilet, łączący w sobie ofertę Kolei Śląskich, MZK Tychy i KZK GOP. To kolejny krok na drodze integracji biletowej w województwie.

EKO BILET P/T/A to sieciowa oferta w stylu „3 w 1” – na jednym bilecie można podróżować pociągami, autobusami oraz tramwajami i trolejbusami. Nowa oferta ma ułatwić podróżowanie bez konieczności zakupów biletów u różnych przewoźników. Może być także dobrym rozwiązaniem dla podróżnych, którzy przyjeżdżają do województwa i muszą odwiedzić kilka różnych miejsc bez zastanawiania się, gdzie nabyć bilety.

Bilet uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów w ciągu 24 godzin od daty wskazanej przez nabywcę. Jest honorowany we wszystkich pociągach rozkładowych Kolei Śląskich, na liniach autobusowych i tramwajowych obsługiwanych przez KZK GOP oraz na liniach autobusowych i trolejbusowych MZK Tychy. Jest to bilet bezimienny, a jego cena wynosi 38 zł.

W ofercie śląskiego przewoźnika znajdują się już bilety, które łączą w sobie przejazdy KŚ z ofertą przewoźnika drogowego. Wspólna oferta z KZK GOP to Bilet Śląski, natomiast ofertę KŚ i MZK Tychy łączy Bilet Pomarańczowy. EKO BILET jest jednak pierwszym biletem, który obejmuje swoim zasięgiem całą trójkę tych przewoźników. Trwają również rozmowy o przystąpieniu do współpracy w tym zakresie przez MZKP Tarnowskie Góry. W przypadku zainteresowania w innych regionach województwa, Koleje Śląskie są gotowe do wprowadzania podobnych rozwiązań z innymi organizatorami drogowej komunikacji publicznej.

Wypracowanie wspólnego biletu wymagało dużego zaangażowania – podstawową przeszkodą w tym zakresie pozostają przede wszystkim różne rodzaje ulg ustawowych obowiązujących u poszczególnych operatorów transportu. Dlatego bilet ten będzie miał w pierwszej fazie jedynie wersję normalną, tzn. nie będą dostępne wersje ulgowe. Ale obserwując sprzedaż i opinie pasażerów przewoźnicy będą jednocześnie pracować nad ich wprowadzeniem. W planach są także tańsze: 12- lub 6-godzinne wersje EKO BILET.

Szczegóły dotyczące oferty można znaleźć w Regulaminie oferty Specjalnej EKO Bilet P/T/A.