wodzisław śląski

Mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego każdego dnia mogą podziwiać jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych w Polsce i nic w tym dziwnego. Elewacja z czerwonej cegły w połączeniu z zieloną ścianą, robią piorunujące wrażenie. Niemniej, tak jak każdy dworzec, tak i ten w Wodzisławiu Śląskim skrywa ciekawą historię. Poznajcie ją.

Kolej żelazna w Wodzisławiu – jak to się zaczęło?

Dobre pytanie. Kolej żelazna zawitała do Wodzisławia Śląskiego w drugiej połowie XIX wieku, ponieważ ówcześni mieszkańcy domagali się bezpośredniego połączenia kolejowego z Katowicami oraz Raciborzem. Co ciekawe, królewskie władze spełniły ich prośbę. W 1861 roku ruszyła budowa szosy z Wodzisławia, aż do dworca kolejowego Czernica. Prace trwały kilka lat, ale Wodzisław uzyskał połączenie kolejowe do Katowic oraz Raciborza, czyli zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. W kolejnych latach linia kolejowa była rozbudowywana. Dziś na stacji kolejowej w Wodzisławiu Śląskim zatrzymują się pociągi Kolei Śląskich oraz PKP Intercity. 

Co wchodzi w skład stacji?

Stacja kolejowa w Wodzisławiu Śląskim może pochwalić się własną nastawnią WSA (dysponująca od strony Rybnika) oraz nastawnią WSB (dysponująca od strony Chałupek). Co więcej, w sąsiedztwie dworca znajduje się zdewastowana wieża ciśnień, pompa oraz nieczynna lokomotywownia i dawny zakład napraw wagonów towarowych. Gmach dworca wzniesiono w 1882 roku, a w latach 2017 – 2019 budynek przeszedł generalny remont.

Jeden z najpiękniejszych dworców w Polsce

Zgadza się! W 2021 roku dworzec kolejowy w Wodzisławiu Śląskim znalazł się w zaszczytnym gronie najpiękniejszych dworców w konkursie Dworzec Roku 2021 i nic w tym dziwnego. Po generalnym remoncie, dworzec odzyskał swój dawny blask. Konstrukcja nieruchomości została zachowana. Piorunujące wrażenie robi elewacja z czerwonej cegły oraz zielona ściana. W wyniku remontu dworzec zyskał windę, oświetlenie, sale konferencyjne, pomieszczenia administracyjne, galerię oraz Centrum Aktywności Społecznej, które przygotowuje ciekawe warsztaty dla mieszkańców miasta. 

Na pierwszej kondygnacji budynku pasażerowie mogą podziwiać obraz św. Katarzyny, znajdujący się w przeszklonej galerii. Co więcej, obiekt zachował również tablicę upamiętniającą ofiary Marszu Śmierci, które dotarły do stacji kolejowej Wodzisław w styczniu 1945 roku.