Kopalnia Guido w Zabrzu

Klamka zapadła, tegoroczne ferie zimowe zamierzacie spędzić w domu! To nie tak, że nie chcielibyście wyjechać, ale przecież Aglomeracja Śląska ma tyle do zaoferowania, a Wasze pociechy totalnie nie zdają sobie z tego sprawy. Naturalnie nasuwa się pytanie, jakie atrakcje w regionie warto odwiedzić podczas tegorocznych ferii zimowych? Podpowiadamy.

Kopalnia Guido w Zabrzu

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak wygląda praca górnika? Jeżeli odpowiedź brzmi twierdząco, to obowiązkowo powinniście się wybrać na wycieczkę do jednej z najgłębszych kopalni węgla kamiennego w Europie – Kopalni Guido w Zabrzu! Na odwiedzających czeka oryginalna szola, czyli winda górnicza, która zabierze ich na niezwykłą, podziemną wycieczkę. W trakcie pokonywania podziemnej trasy, turyści poznają historię górnictwa, techniki wydobycia, metody zabezpieczania kopalń i wiele więcej. Aby tego było mało, część trasy pokonają elektryczną kolejką podwieszaną.

Park Gródek Jaworzno

Park Gródek w Jaworznie to urokliwe miejsce, w którym można podziwiać piękno otaczającej natury. Oczywiście nie chodzi tu tylko o bogatą roślinność, ale przede wszystkim turkusową wodę, która wypełnia zbiornik Wydra. Nic więc dziwnego, że przez wielu to miejsce na Ziemi nazywane jest polskimi Malediwami. Aby tego było mało, na terenie Parku funkcjonuje całoroczna baza nurkowa, która oferuje podwodne wycieczki po dnie zbiornika, a rzeczywiście jest co zwiedzać. Okazuje się, że pod wodą znajduje się domek oraz bunkier strzałowego, łyżki koparkowe, przepompownie, a nawet wraki samochodów!

Muzeum Śląskie w Katowicach

Muzeum Śląskie w Katowicach to miejsce, w którym można poznać historię, kulturę regionu i wiele więcej. Jedną z głównych atrakcji muzeum jest nowatorska przestrzeń edukacyjna „Na tropie Tomka”, która nawiązuje do bohatera powieści Alfreda Szlarskiego – Tomka Wilmowskiego. Oczywiście na odwiedzających czekają również inne wystawy stałe. Dobrym przykładem jest „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, która opowiada niezwykłą historię Górnego Śląska czy „Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości”. W Muzeum Śląskim można podziwiać również bogatą kolekcję dzieł sztuki, fotografii, ekspozycję wyrobów jubilerskiej z okolic Cieszyna i wiele więcej.

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie znajduje się na terenie Parku Śląskiego, a jego historia sięga 1958 roku. Na przestrzeni lat, Ogród stał się wizytówką województwa śląskiego, a jego główną misją jest ochrona ginących gatunków zwierząt. Aktualnie ZOO w Chorzowie jest domem dla ponad 300 gatunków zwierząt. Oczywiście najliczniejszą grupę reprezentują ryby oraz ptaki. Niemniej, na terenie Ogrodu spotkać można również różne gatunki ssaków (np. arui, kudu wielkie, niedźwiedź himalajski, serwal, żyrafa siatkowana), gadów (m.in. agama karłowata, pyton rombowy, waran guzoszyi) czy płazów (np. traszka pirenejska, kurixalus bisacculus).

Muzeum Zamkowe w Pszczynie  

Muzeum Zamkowe jest jednym z najcenniejszych muzeów, a zarazem rezydencji nie tylko w województwie śląskim, ale i kraju nad Wisłą. Niegdyś muzeum pełnio rolę rezydencji magnackiej. To co wyróżnia to niezwykłe miejsce, to oczywiście wyjątkowa architektura. Co ciekawe, budynek Zamku był wielokrotnie przebudowywany i na przestrzeni lat reprezentował różne style (np. gotycki, renesansowy, barokowy). Za ostatni projekt odpowiadał francuski architekt – Aleksander Hipolit Destailleur, który utrzymał obiekt w stylu neobarokowym. Osoby, które zdecydują się odwiedzić Muzeum Zamkowe będą mogli podziwiać oryginalne wnętrza z przełomu XIX i XX wieku.