Podróżowaliście kiedyś do źródeł rzek, które otaczają nas na co dzień? W zależności od Waszego miejsca zamieszkania często przekraczacie rzeki województwa śląskiego, począwszy od Małej Panwi, Kłodnicy, Wisły, Soły, Olzy, Przemszy, aż do katowickiej Rawy (nie wspominając o królowej śląskich rzek, czyli Odrze, ale jej źródła sięgają pogranicza morawsko-śląskiego!). Warto wsiąść z rowerem w tabor Kolei Śląskich i na moment stać się odkrywcą, podróżując do źródeł jednej z nich. Dziś polecamy wam wyprawę do źródeł Małej Panwi i Kłodnicy!

Mała Panew

Źródła tej rzeki są położone na historycznym pograniczu śląsko-małopolskich na południe od Koziegłówek. Aby dotrzeć do tego miejsca polecamy Wam wsiąść w pociąg linii S1 oraz wysiąść na stacji kolejowej Myszków, a następnie wyruszyć na zachód w kierunku Pustkowia Lgockiego. Niedaleko Pustkowia traficie na rezerwat przyrody „Cisy w Hucie Starej” utworzony w 1957 roku. W tym półotwartym rezerwacie znajdują się bezcenne stanowiska cisa pospolitego dochodzące swoją liczbą do 50-60 osobników osiągających wiek nawet 90 lat!

Podróżując dalej, skierujcie się na północny zachód w stronę Mysłowa i Rzeniszowa, gdzie bezpiecznie przekroczycie drogę krajową DK-1. Pamiętajcie o ostrożności podczas przekraczania tak zatłoczonej i niebezpiecznej arterii samochodowej! 

Stąd już nie daleko do źródeł Małej Panwi! Niepozorny strumień stający się w okolicach Kalet oraz Lublińca szeroką, dziką rzeką wypływa w środku pola pomiędzy Krusinem a Markowicami. Wystarczy po przekroczeniu drogi krajowej skierować się na południe i już po kilku minutach będziecie tuż obok źródła rzeki! Pierwszy poważniejszy most na rzece znajdziecie w okolicach Cynkowa, podróżując na południe dotychczasową drogą. W tym miejscu rzeka jest już wyraźnym, polnym strumieniem!

Kłodnica

Źródła rzeki znajdziecie w zespole przyrodniczo-krajobrazowym „Źródła Kłodnicy”. To położony na południe od Katowic, w środku Lasów Murckowskich zespół chronionej przyrody obejmujący rodzime drzewostany ze 120-,130-letnią olchą czarną, chronione i rzadkie gatunki roślin: czosnek niedźwiedzi, wawrzynek wilcze łyko, kopytnik pospolity, zimowit jesienny, ciemiężyca zielona. W związku z niezwykle czystymi wodami Kłodnicy są to obszary występowania chronionych gatunków wybranych płazów!

kupbilet koleje śląskie

Wystarczy, że wysiądziecie na dworcu kolejowym w katowickiej Ligocie i wyruszycie na wschód ulicami miasta. Następnie w okolicach ulicy Bolesława Prusa rozpoczniecie podróż szlakiem zielonym w kierunku miejsca postoju rowerów. Tutaj krzyżuje się szlak zielony oraz niebieski, którym jadąc na północ wkroczycie na obszar zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Źródła Kłodnicy”. Dodatkowo wybierając później ponownie szlak zielony dotrzecie do stawu Barbara, przejeżdżając tuż obok geodezyjnego środka miasta Katowice.