W tym roku obchodzimy 40. rocznicę tragicznych wydarzeń w kopalni „Wujek”. Wydarzenie to jest jednym z najtragiczniejszych i najbardziej symbolicznych w najnowszej historii Polski i Śląska.  Gdy 13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny, górnicy kopalni „Wujek” w Katowicach ogłosili strajk okupacyjny terenu kopalni.  Dokładnie 40 lat temu, 16 grudnia protestujący zostali spacyfikowani przez siły milicyjno-wojskowe. Do strajkujących górników strzelano z ostrej amunicji. Zginęło dziewięciu strajkujących.

Siedziba Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności znajduje się w ponad stuletnim budynku, w którym niegdyś mieścił się magazyn odzieżowy kopalni „Wujek”. Potrzeba rozbudowy wyniknęła przede wszystkim ze zbyt małej powierzchni muzeum.

W związku z 40. rocznicą pacyfikacji kopalni „Wujek” Śląskie Centrum Wolności i Solidarności otwiera wystawę stałą dotyczącą wydarzeń grudnia 1981 roku. Ekspozycja wypełni trzy poziomy zabytkowego, dawnego magazynu odzieżowego górników z „Wujka”. To właśnie z rampy tego budynku padły strzały do strajkujących. Rampa zostanie w odpowiedni sposób wyeksponowana, jako niemy świadek zbrodni popełnionej 40 lat temu. Odkrywanie lokalnej przeszłości to nie tylko historia dawna, lecz również wydarzenia ostatnich dekad, których przebieg ma bezprecedensowy wpływ na współczesność.

Jednym z najważniejszych eksponatów prezentowanych na wystawie stałej jest czołg T-55. Tego typu czołgi brały udział w pacyfikacji strajku w kopalni „Wujek” w grudniu 1981 roku.

Odwiedźcie Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, wybierając transport kolejowy i wysiadając na stacji Katowice Brynów, podróżując liniami regularnymi S5, S4 oraz liniami turystycznymi S51, S41.