co zabrać na podróż z dzieckiem

Książka to świetny pomysł na spędzanie czasu w trakcie podróży. Szukając odpowiednich pozycji, nie możemy zapomnieć o najmłodszych pasażerach. Kto z nas nie pamięta „Lokomotywy” czy „Psa, który jeździł koleją”? Zajrzyjcie niżej!

 

  1. Julian Tuwim: „Lokomotywa”

Nasze „Top 5” rozpoczynamy od wiersza Juliana Tuwima, będącego klasykiem literatury dziecięcej. Któż z nas nie recytował „Lokomotywy” w szkole podstawowej, lub przedszkolu? Oczywiście współczesny transport kolejowy nie „bucha parą”, jednak „Lokomotywa” Juliana Tuwima do dziś rozbudza wyobraźnię dzieci przed podróżami kolejowymi. Jeżeli jesteście miłośnikami regionalizmu, może polubicie tłumaczenie, które rozpoczyna się tak: „Już damfmaszyna stoi na glajzach”!

  1. Roman Pisarski: „O psie, który jeździł koleją”

O tej książce pisaliśmy już w „TOP 5 książek, które warto zabrać ze sobą w podróż koleją”. To jednak historia uniwersalna. Porywająca za serce historia oparta na prawdziwej historii włoskiego psa Lampo. Nie możecie zapomnieć tej pozycji podczas podróży z dziećmi!

  1. Edith Nesbit: „Pociągi jadą do taty”

Zekranizowana opowieść brytyjskiej powieściopisarki, pojawiająca się w Polsce pod drugim tytułem „Przygoda przyjeżdża pociągiem”. Napisana w 1906 roku opowieść dla dzieci i młodzieży przedstawia zafascynowane pociągami rodzeństwo, spędzające czas na stacji kolejowej. Przebywając w otoczeniu kolei, poznają nowego przyjaciela – starszego człowieka, który codziennie macha im z przejeżdżającego pociągu.

  1. Stanisław Lem: „Bajki robotów”

Transport kolejowy to innowacje i nowoczesność, znajdziecie je w „Bajkach robotów” Stanisława Lema. Opowieści o zjawiskach zachodzących w kosmosie, technologicznych przemianach uczą o nieprzemijających uczuciach i empatii, które wobec współczesnych działań proekologicznych stanowią ważną lekcję dla najmłodszych.

  1. Maria Konopnicka: „Na jagody”

Do lasu czas! Pamiętajmy, że transport kolejowy jest najbardziej ekologicznym środkiem komunikacji publicznej. Dzięki podróży Kolejami Śląskimi dbamy o środowisko. Czytajmy o bezcennej, dzikiej przyrodzie!