Beskid Śląski na zimowe ferie? Dlaczego nie!

Weekend zbliża się wielkimi krokami i bardzo dobrze! Postanowiliście wyrwać się z miasta, aby odpocząć od codziennych obowiązków. Kierunek? Beskid Śląski. Oczywiście walizki już spakowane, bilety na pociąg kupione, ale teraz zaczynacie się zastanawiać co będzie robić na miejscu. Bez wątpienia Beskid Śląski oferuje szereg atrakcji. Poznajcie je.

Beskid Śląski – z czego słynie?

Dobre pytanie. Beskid Śląski to jeden z atrakcyjniejszych pasm górskich w kraju nad Wisłą, który może pochwalić się sporą liczbą szlaków turystycznych i rowerowych, o zróżnicowanym poziomie trudności. Nic więc dziwnego, że to miejsce na Ziemi jest chętnie odwiedzane przez mieszkańców Śląska i Zagłębia, a także turystów z całej Polski. Niemniej, zimową porą roku Beskid Śląski przyciąga miłośników białego szaleństwa.

Białe szaleństwo na stoku

Miłośnicy białego szaleństwa odnajdą się na licznych stokach narciarskich w Beskidzie Śląskim. Co więcej, trasy są na tyle zróżnicowane, że nawet osoby początkujące mogą rozpocząć swoją przygodę z jazdą na nartach czy snowboardzie. Przy wielu stokach funkcjonują szkółki narciarskie, a także wypożyczalnie niezbędnego sprzętu.

Odkrywając zabytki

Oczywiście nie samą jazdą na nartach żyje człowiek. W Beskidzie Śląskim można odwiedzić wyjątkowe perełki architektury, znajdujące się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Dobrym przykładem jest Sanktuarium Św. Jakuba, którego wnętrze skrywa barokowe wyposażenie, a także XIX-wieczną chrzcielnicę czy rokokowy krzyż.

Malownicze pejzaże natury

Jeżeli lubicie upajać się malowniczymi pejzażami natury, to obowiązkowo powinniście wybrać się na spacer pośród istebniańskich świerków. Okazuje się, że ten gatunek świerka wyróżnia się nie tylko niezwykłą wytrzymałością na działanie różnych temperatur. Świerki istebniańskie są wysokie, proporcjonalne i urzekają swoim majestatem.  Co ciekawe, w Jaworzynie ta odmiana świerka doczekała się własnego muzeum, które znajduje się przy szkółce leśnej. Aby tego było mało, przy wspomnianej szkółce (tzn. szkółce leśnej Wyrchczadeczka) znajduje się Bank Genów Świerka Istebniańskiego.

Zameczek z widokiem

Pewnie wielu z Was zdaje sobie sprawę, że w Wiśle znajduje się zameczek prezydencki. Oczywiście po wcześniejszym umówieniu można go zwiedzić. Niemniej, tylko małe grono zdaje sobie sprawę, że z uroczego Zamku Dolnego (nie mylić z zameczkiem prezydenckim) rozpościera się malowniczy widok na Jezioro Czerniańskie. To właśnie do tego jeziora wpływa Biała i Czarna Wisełka. Bez wątpienia osoby, które odwiedzą Beskid Śląski podczas tegorocznych ferii zimowych, nie będą mogli narzekać na nudę.