W piątek (31.08) w ramach współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym Metis przedstawiciele naszej spółki mieli okazję pogłębiać swoją wiedzę na temat postępowania z osobami ze spektrum autyzmu.

 

W szkoleniu brali udział m.in. pracownicy naszego Centrum Obsługi Pasażera, członkowie Zespołu ds. Osób z Niepełnosprawnością, osoby pracujące w kasach oraz kierownicy pociągu. Dzięki temu informacje na temat postępowania z podróżnymi autystycznymi mogły dotrzeć bezpośrednio do tych pracowników, którzy na co dzień mają kontakt z pasażerem. Tematyka poruszana podczas piątkowego spotkania zostanie włączona również do naszych wewnętrznych szkoleń, dzięki czemu kolejne osoby również będą miały okazję zapoznać się z tym zagadnieniem.

W trakcie szkolenia nasi pracownicy mogli m.in. nauczyć się, jak reagować w sytuacjach kryzysowych, w których bierze udział osoba autystyczna, w jaki sposób komunikować się z takimi podróżnymi i na co szczególnie zwracać uwagę w kontaktach z nimi. Przede wszystkim spotkanie pozwoliło jednak lepiej zrozumieć, w jaki sposób na świat patrzą ludzie ze spektrum autyzmu i jak reagują na różnego rodzaju bodźce.

Samo szkolenie stanowi część szerszej kampanii społecznej pod hasłem Autyzm. Codzienność… Od Z jak Zrozum do A jak Akceptuj, w której Koleje Śląskie mają okazję współuczestniczyć. W ramach dwuletniej kampanii przygotowywane są m.in. konferencje edukacyjne, materiały dydaktyczne, spoty edukacyjne, komiksy, publikacje, ulotki i plakaty informacyjne.