1. Bielsko-Biała Główna

    To gmach, który omawialiśmy już kilkukrotnie, jest wartością samą w sobie. Architektura dworców monarchii austro-węgierskiej jest charakterystyczna i reprezentuje m.in. gmachy w Przemyślu czy w Sarajewie. To nie tylko malowidła, sztukaterie oraz rzeźbienia, ale również przestrzeń, która w iście wiedeński sposób nastraja przed podróżą kolejową!

  2. Zawiercie

Dworzec kolejowy w Zawierciu to przykład architektury Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Gmach dworca został otwarty z okazji 300-lecia panowania carów z rodu Romanowów w Rosji w 1914 r.

  1. Bytom

    Nie sposób ominąć modernistycznej bryły dworca w Bytomiu wraz z bezcenną halą peronową oraz nastawnią bramową, która znajduje się tuż przy zachodnim wjeździe na stację kolejową. Funkcjonalny gmach dworca zbudowano w latach 20., podkreślając znaczenie stacji kolejowej w ówcześnie przygranicznym mieście.

  2. Będzin

    Przedstawiamy wam modernistyczny gmach dworca kolejowego w Będzinie. Zaprojektowany w 1927 roku przez znanego architekta Edgara Norwertha (konstruktorem był Stanisław Hempel) od początku stanowił jeden z reprezentacyjnych budynków Będzina. Dworzec kolejowy oddano do użytku wiosną 1931 roku (z dwuletnim opóźnieniem w stosunku do planów). Projekt zrealizowany został przez firmę Pronaszko i Sobieszek.

  3. Cieszyn

    Ceglany gmach dworca kolejowego w Cieszynie stanowi świetny przykład architektury małomiasteczkowej, kameralnych dworców kolejowych Austro-Węgier. Dziś eklektyczny gmach stanowi jedną z ozdób miasta, witając przyjeżdżających turystó Budynek otwarto w 1888 roku. Wewnątrz znajdowała się dworcowa restauracja, pomieszczenia zawiadowcy i obsługi stacji. Podczas I wojny światowej dobudowano niższą część dworca z muru pruskiego z ekspedycją bagażu.