Specjalny przejazd trasą Katowice – KWK Halemba – Knurów – Katowice był przez nas organizowany jako wydarzenie towarzyszące 10. edycji Święta Szlaku Zabytków Techniki. Z przyjemnością możemy stwierdzić, że miłośników przemysłowych zabytków i kolejnictwa w tym dniu nie brakowało – łącznie w podróż naszym industriadowym pociągiem wybrało się ponad 120 osób.

Tegoroczny przejazd był już drugą tego typu inicjatywą organizowaną przez nas w ramach wydarzenia towarzyszącego Industriadzie. W ubiegłym roku wybieraliśmy się w podróż kolejową obwodnicą GOP, tym razem natomiast zdecydowaliśmy się na „pętlę” przez Knurów. Wyjątkowym punktem na trasie była dawna KWK Halemba, gdzie udało się na chwilę zawitać na bocznicę kolejową kopalni. O szczegółach industrialnych zabytków widzianych z okien pociągu opowiadali przewodnicy, dzięki czemu można było poznać kawałek przemysłowej przeszłości naszego regionu.

Wyjątkową niespodziankę dla uczestników przejazdu przygotowali mieszkańcy Knurowa. Z inicjatywy Stowarzyszenia Kolej na Knurów został zorganizowany piknik z atrakcjami i prawdziwe powitanie naszych pasażerów chlebem i solą. Na najmłodszych czekał tu kącik z różnego rodzaju zabawami, nie zabrakło też występów artystycznych i konkursu wiedzy o Knurowie. Spragnionych podróżnych własnej roboty lemoniadą częstowali harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego w Knurowie. Wydarzenie stało się również okazją do rozmowy na temat rozwoju transportu kolejowego w Knurowie – postulaty i propozycje w tym temacie przedstawili członkowie Stowarzyszenia Kolej na Knurów. Uczestnicy pikniku mogli też oczywiście zwiedzać naszego Elfa, włącznie z wejściem do kabiny maszynisty – co rzecz jasna było szczególną gratką, zwłaszcza dla najmłodszych gości.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom przejazdu i osobom oraz instytucjom zaangażowanym w jego organizację. Mamy nadzieję, że za rok również będziemy mogli zaoferować równie ciekawą propozycję na dzień po Industriadzie – a tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii z niedzielnego przejazdu.