5 ciekawostek o Pałacu Kultury Zagłębia, o których warto wiedzieć

Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej to jeden z ważniejszych przykładów architektury socrealistycznej w całym regionie. Marmurowe wykończenia, charakterystyczne ornamenty, przestronne hole, masywne filary, czy drewniana boazeria tylko utwierdzają w tym przekonaniu. Oczywiście architektura to nie wszystko. W dzisiejszym artykule skupimy się na sześciu ciekawostkach, które warto wiedzieć o tym wyjątkowym miejscu.

1. „Perła” architektury socrealizmu, która budziła kontrowersje

Pomysłodawcą budowy Pałacu Kultury Zagłębia był ówczesny wicepremier, wojewoda śląsko-dąbrowski oraz generał – Aleksander Zawadzki, który na ten wspaniały pomysł wpadł w 1945 roku. Cztery lata później, jego plany zaczęły nabierać kształtów. Wówczas powołano Komitet Budowy Domu Kultury. Wizję Zawadzkiego zaczęto realizować w 1951 roku, zgodnie z projektem architekta – Zbigniewa Rzepeckiego. Budowa PKZ trwała siedem lat. Nie da się ukryć, że PKZ już od samego początku zachwycał swoim majestatem. Niemniej nie obyło się bez kontrowersji. O co dokładnie chodziło? Jak można się słusznie domyślać, o pieniądze. W dużej mierze środki niezbędne do budowy inwestycji, a także jej wyposażenia pochodziły z budżetu państwa, co nie do końca wszystkim odpowiadało.

2. Architektowi też się oberwało

Zgadza się! Zbigniew Rzepecki, czyli architekt odpowiedzialny za projekt Pałacu Kultury Zagłębia musiał odpierać zarzuty o bezużyteczność zbyt okazałych korytarzy, które mogły stanowić doskonałą przestrzeń dydaktyczną. Z 10 600 m2 dostępnej powierzchni użytkowej, hole zajmują 1900 m2. Jakby nie patrzeć, gdyby Rzepecki nie stworzył tak unikalnego i jednocześnie odważnego projektu, nie wiadomo czy Pałac Kultury Zagłębia zostałby wpisany do rejestru zabytków województwa katowickiego w 1972 roku.

3. Dom, a może jednak pałac?

Uroczyste otwarcie Domu Kultury Zagłębia nastąpiło 11 stycznia 1958 roku.  Przez kolejne lata istnienia budynek wielokrotnie zmieniał swoją nazwę. W roku 1964 roku był Pałacem Kultury, zaś od 1992 roku Dąbrowskim Pałacem Kultury, aby w końcu stać się Pałacem Kultury Zagłębia. Zatem skąd wzięła się nazwa „pałac”? Cóż, lokalna społeczność zaczęła tak nazywać monumentalny budynek, gdy na jego plac budowy sprowadzono marmury.

4. Siedziba licznych inicjatyw i…biblioteki!

Od początku swojego istnienia Pałac Kultury Zagłębia jest sercem kulturalnego życia Dąbrowy Górniczej. Co za tym idzie, w jego wnętrzach wiele klubów zainteresowań, zespołów muzycznych, Amatorski Klub Filmowy „Zagłębie”, Teatr „Forum” i innych inicjatyw rozwijało swoje skrzydła. Warto podkreślić, że od 1958 roku w Pałacu funkcjonowała siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hugona Kołłątaja, czyli najstarszej placówki kulturalnej Zagłębia, której księgozbiór był zdumiewający.

5. Miejsce, które tętni artystycznym życiem

Pałac Kultury Zagłębia to wyjątkowe miejsce na artystycznej mapie województwa śląskiego. Na jego deskach odbywają się liczne koncerty, spektakle teatralne, występy kabaretów. Mało tego! W PKZ funkcjonuje Uniwersytet Trzeciego Wieku, Sekcja Edukacji Artystycznej, Galeria Sztuki, Kino KADR, Amatorski Klub Filmowy „Zagłębie”, Zespół Pieśni i Tańca PKZ „Gołowianie”, zespoły muzyczne PKZ, Kluby Osiedlowe oraz Świetlice Środowiskowe. Oczywiści warunki Pałacu Kultury Zagłębia całkowicie na to pozwalają. Obiekt posiada doskonale wyposażoną Salę Teatralną (m.in. z trzypoziomowym mechaniczne podnoszonym orkiestronem, obrotową sceną), Piwnicę Teatralną, sale konferencyjne, Salę Kinową, salę bankietową (Agora), salę taneczną i baletową, a nawet Salę Ślubów.