W najbliższą sobotę (22.09) przypada Europejski Dzień bez Samochodu. Tradycyjnie już zapraszamy przy tej okazji do porzucenia swoich czterech kółek na rzecz transportu kolejowego. To świetna okazja, by przetestować bardziej ekologiczne formy transportu, tym bardziej, że w tym dniu zamiast biletu wystarczy okazać dowód rejestracyjny.

 

W ramach obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu każdy, kto podczas kontroli biletów okaże ważny dowód rejestracyjny, może korzystać z naszych usług bezpłatnie. Oferta dotyczy wszystkich linii obsługiwanych przez Koleje Śląskie, z wyjątkiem odcinka przygranicznego Chałupki – Bohumin oraz pociągów Ornak na odcinku Żywiec – Zakopane. Każdy kierowca może zabrać w podróż jedną osobę towarzyszącą.

Do skorzystania z bezpłatnych przejazdów z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu zachęcamy od 2015 roku. Łącznie w latach 2015-2017 z takiej możliwości skorzystało blisko 4 500 osób. Razem przejechali oni ponad 250 000 kilometrów.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że w tym roku 22 września to nie jedyna okazja dla kierowców, by bezpłatnie spróbować podróży naszymi pociągami. W ramach naszej kampanii EKO Rok zapraszamy do tego typu kroku w każdą trzecią środę miesiąca. Chcemy w ten sposób zachęcić do przesiadki na pociągi te osoby, które przyzwyczaiły się już do podróżowania autem i od dawna nie rozważały innych form transportu. Dzień bez Samochodu czy Zielone Środy to idealna okazja do takich testów, które – mamy nadzieję – przynajmniej część osób zachęcą do tego, by na stałe zamienić samochód na pociąg.