Lokalny city break to świetny pomysł na wiosnę! W szczególności polecamy północ naszego województwa, gdzie można dotrzeć komfortowo podróżując linią S1. Częstochowa to nie tylko wielka historia klasztoru jasnogórskiego, ale również wybitne zbiory sztuki w Muzeum Częstochowskim, ekspozycja industrialna w oddziale miejskiego muzeum oraz fenomenalne parki podjasnogórskie, których początki sięgają pierwszej połowy XIX wieku.

Na stare miasto!

My jednak polecamy wam wycieczkę trasą najmniej oczywistą, czyli w kierunku częstochowskiego starego miasta. Dawna Częstochowa lokowana była w pewnym oddaleniu od obecnego klasztoru, który łączy z dawnym starym miastem monumentalna Aleja Najświętszej Maryi Panny. W XV wieku stare miasto Częstochowa nazywano Starą Częstochową, a wieś założoną na ziemi należącej do klasztoru jasnogórskiego – Częstochówką. Po nadaniu przez króla Augusta III Mocnego praw miejskich wieś Częstochówka nazywana była Nową Częstochową.  Praw tych nie uznały władze pruskie, przyznając Nowej Częstochowie własne prawa rządowe. Po wojnach napoleońskich nastąpił okres gruntownej modernizacji Częstochowy, prowadzony przez Jana Bernharda, który wytyczał dzisiejszą Aleję Najświętszej Maryi Panny. 16 sierpnia 1926 roku doszło do ostatecznego połączenia miast w jeden organizm. Symbolem połączenia obu miast jest Ratusz Miejski, jaki znajduje się przy Alei Najświętszej Maryi Panny – otwarty w 1836 roku. Dawne ratusze Nowej i Starej Częstochowy spłonęły w trakcie konfederacji barskiej oraz wojen napoleońskich. 

Zabudowa częstochowskiego starego miasta odbiega od architektury, jaką spotkacie w okolicy klasztoru jasnogórskiego lub wzdłuż wspomnianej Alei Najświętszej Maryi Panny. Dawna zabudowa Nowej Częstochowy stanowiła w większości drewniane konstrukcje w przeciwieństwie do budownictwa Starej Częstochowy. Obecnie zabudowa starego miasta oraz rynku staromiejskiego to głównie murowane kamienice pochodzące z XVIII i XIX wieku, wybudowane na dużo starszych fundamentach, stanowiące pamiątkę kilkusetletniego średniowiecznego miasta. Znajdziecie tam również instalację artystyczną: 14 figur częstochowskiego artysty Jerzego Jotki Kędziory tworzy rodzaj napowietrznego widowiska, w którym jego uczestnicy niemal lewitując lub przecząc często zasadom grawitacji, demonstrują charakterystyczne dla swych profesji cechy i umiejętności, kreują mimiczne miniscenki. Tworzy to swoiste teatrum zatytułowane „Igrce Częstocha”, kulturalno-rekreacyjny element ludycznego festynu, jarmarku czy innej odświętnej imprezy.

Do Muzeum Częstochowskiego

Na starym rynku odnajdziecie również nowoczesny pawilon Muzeum Częstochowskiego eksponujący odkryte kilkanaście lat temu przez archeologów relikty piwnic starego ratusza miejskiego, który spłonął w okresie wojen napoleońskich. Towarzyszy im wystawa stała archeologiczno-historyczna zatytułowana „Historia Częstochowy – miasta nad Wartą”.

Na obszarze częstochowskiego starego miasta odnajdziecie również zabytkowy kościół pw. św. Zygmunta wzniesiony w stylu gotyckim, będący jedną z najstarszych zabytkowych budowli w mieście. Wzniesiony na początku XV wieku, do dziś stanowi pamiątkę świetności średniowiecznego miasta. Pamiątki po Starej Częstochowie znajdziecie również w Muzeum Częstochowskim w Ratuszu Miejskim, gdzie eksponowane są między innymi skarby numizmatyczne odkryte podczas wykopalisk na obszarze miasta. 

Warto wspomnieć o współczesnej historii częstochowskiego starego miasta. W okresie II wojny światowej obszar ten został zmieniony na getto żydowskie. Podczas jego likwidacji doszło do bohaterskiego zrywu, na którego czele stanął Mordechaj Zilberberg. Przywódca powstania zginął śmiercią samobójczą podczas pacyfikacji bunkrów przy ul. Nadrzecznej w pierwszym dniu walk. Dziś o historii częstochowskich Żydów dowiecie się na ekspozycji „Żydzi Częstochowianie” przy ulicy Katedralnej 8 w oddziale Muzeum Częstochowskiego.