W dniu 10 maja 2021 roku Koleje Śląskie wprowadzą pierwszą fazę zmian w taryfie przewozowej. Modyfikacje będą wprowadzane etapami, a planowane zakończenie procesu przewidziane jest w 2022 roku.

Pomimo epidemii i wprowadzenia ograniczeń w funkcjonowaniu komunikacji publicznej w Polsce, miniony rok w działaniach Kolei Śląskich nie zmienił na pewno jednej rzeczy, faktu, że to pasażer oraz jego komfort i satysfakcja z podróży są dla przewoźnika najważniejsze. W celu zapewniania najwyższych standardów usług i bezpieczeństwa wprowadzone zostały najnowocześniejsze metody czyszczenia pojazdów. Zwiększenie częstotliwości dezynfekcji parku taborowego, nacisk spółki na bezpieczeństwo podróżnych przy jednoczesnym zmniejszeniu ich liczby w pociągach przyczyniły się do spadku wpływów finansowych. Skutki pandemii odczuwają wszyscy organizatorzy transportu publicznego w Polsce, również Koleje Śląskie. Biorąc pod uwagę efekty obecnej sytuacji w kraju i regionie oraz wzrost kosztów funkcjonowania spółki – w tym podwyżki cen energii elektrycznej, napraw i utrzymania taboru, niezbędnym krokiem jest modyfikacja dotychczasowej taryfy. To pierwsza kompleksowa zmiana cenników od pięciu lat i pierwsza istotna przebudowa cenników od początku istnienia Kolei Śląskich.

„Codziennie uruchamiamy około 400 pociągów. To niezwykły potencjał komunikacyjny dla mieszkańców naszego województwa. Kolej jako bezpieczny, ekologiczny i wygodny środek transportu może im zatem służyć nie tylko w czasie dojazdu do pracy, ale także poza godzinami szczytu. Zmiana taryfy Kolei Śląskich przede wszystkim ma na celu wprowadzenie prostej taryfy, a także wdrożenie atrakcyjnych ofert, które zachęcą pasażerów do podróżowania z nami.” – mówi Aleksander Drzewiecki Prezes Zarządu.

W związku ze zmianą cennika, średnia podwyżka cen biletów Kolei Śląskich wyniesie około 13%. Nie wszystkie ceny biletów zostaną jednak podwyższone. Część z nich zostanie również obniżonych. Po modyfikacji taryfy, Koleje Śląskie nadal będą jednym z najtańszych przewoźników kolejowych w Polsce. Możliwość dotarcia do najbardziej atrakcyjnych miejsc na Śląsku połączona z niskimi cenami podróży sprawia, że przewoźnik kolejowy pozostaje najatrakcyjniejszą cenową formą transportu.

Z nową taryfą przewozową, zawierającą postanowienia taryfowe o przewozie osób, zwierząt i rzeczy w pociągach Spółki Koleje Śląskie wraz z Cennikiem usług przewozowych można zapoznać się tutaj.

„Podążamy za trendami europejskich kolei regionalnych, które bazują na prostych i zrozumiałych taryfach. Naszym celem jest wdrożenie rozwiązań, które zapewnią czytelne i sprawiedliwe zasady podróżowania pociągami Kolei Śląskich dla wszystkich pasażerów. Z uwagi na fakt, że jest to proces długofalowy, modyfikacje będą wprowadzane etapami. Dziś komunikujemy planowane zmiany cen, natomiast już we wrześniu pojawią się nowe atrakcyjne oferty. Ponadto, na części tras wprowadzimy wtedy również możliwość korzystania z innowacyjnej taryfy pozaszczytowej ze zniżką do 20%.” – podkreśla Aleksander Drzewiecki Prezes Zarządu.

Wprowadzanie rozwiązań mających na celu uproszczenie taryfy przewozowej Kolei Śląskich będzie odbywało się w etapach. Pierwsza faza zmian wejdzie w życie w dniu 10 maja 2021 roku, druga we wrześniu 2021 roku, zaś cały proces powinien zakończyć się w 2022 roku. Główną i jednocześnie pierwszą ze zmian jest dążenie do wprowadzenia jednolitej stawki kilometrowej i korekta ofert liniowych. Podczas drugiego etapu we wrześniu nastąpi wprowadzenie najbardziej atrakcyjnych ofert dedykowanych różnorodnym odbiorcom, w tym seniorom, rodzinom czy małym grupom, a także wprowadzenie wysokich rabatów na przejazdy poza szczytem. W kolejnym wrześniowym etapie planowane jest również rozszerzenie dostępności przedsprzedaży biletów z ofert specjalnych z 7 do 30 dni. Bilety, według nowych cenników, będzie można nabyć od dnia 10 maja w kasach biletowych, w pociągach, biletomatach, punktach na mieście, w sklepie internetowym oraz aplikacjach mobilnych. Szczegóły dotyczące zasad podróżowania na podstawie ofert specjalnych znajdują się w wyżej wskazanych zakładkach. Należy zaznaczyć, że wszystkie bilety sprzedane przed datą pierwszej fazy zmian pozostaną ważne bez dopłaty. Najważniejsze aspekty zmian prezentują poniższe grafiki.

Zmienią się także opłaty dodatkowe wynikające z TP-KŚ:

 • z 200 zł na 225 zł – za przejazd bez odpowiedniego dokumentu przewozu,
 • ze 160 zł na 180 zł – za przejazd bez ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego albo ulgowego przejazdu,
 • z 80 zł na 90 zł – za naruszenie przepisów o przewozie rzeczy, zwierząt,
 • z 600 zł na 675 zł za spowodowanie przez podróżnego zatrzymania lub zmiany trasy środka transportowego bez uzasadnionej przyczyny.

Przedstawiamy dla Państwa wygody listę zmian w ofercie „Bilety liniowe”, z której wycofane zostaną bilety:

 • relacji L11 Gliwice – Ruda Chebzie,
 • relacji L13 Gliwice – Będzin Ksawera,
 • relacji L14 Ruda Chebzie – Katowice Szopienice Płd.,
 • relacji L15 Ruda Chebzie – Dąbrowa Górnicza Gołonóg,
 • relacji L16 Katowice Załęże – Dąbrowa Górnicza Gołonóg,
 • relacji L17 Katowice Załęże – Dąbrowa Górnicza Sikorka,
 • relacji L42 Tychy Lodowisko – Gliwice,
 • relacji L51 Bielsko-Biała Mikuszowice – Czechowice-Dziedzice,
 • relacji L53 Żywiec – Bielsko-Biała Komorowice,
 • relacji L72 Orzesze Jaśkowice – Katowice,
 • relacji L75 Rybnik – Orzesze Jaśkowice,
 • relacji L77 Katowice – Mikołów,
 • relacji L84 Częstochowa – Dąbrowa Górnicza Gołonóg,
 • relacji L85 Żywiec – Zwardoń,
 • relacji L87 Katowice – Rybnik,
 • relacji L89 Katowice – Wodzisław Śląski.

Dodane zostaną następujące bilety liniowe:

 • relacji L66 Rybnik – Racibórz – bilety miesięczne,
 • relacji L67 Rybnik – Chałupki – nowa trasa przez Wodzisław Śląski i bilety miesięczne,
 • relacji L88 Katowice – Racibórz – bilety miesięczne.

Wycofujemy także dwie oferty: „KŚ-26” (dla młodzieży do lat 26) oraz „Dobówkę” (ofertę dla pracowników firm), które nie mają uzasadnienia dla dalszego ich stosowania.