Wybieracie się w Beskidy? Nie zapomnijcie o Żywcu, gdzie odnajdziecie przepiękną, józefińską architekturę oraz renesansowy pałac rodu Habsburgów, których żywiecka linia konsekwentnie deklarowała swoją polskość i prowadziła propolską politykę. Poznajcie historię tego niezwykłego miasta położonego w historycznej Małopolsce oraz przejściowo na Górnym Śląsku.

Podróżując linią S5 (Katowice – Bielsko-Biała – Zwardoń) docieramy w Beskid Żywiecki. To oczywista destynacja narciarska oraz trekkingowa. Jednak wysiadając na dworcu kolejowym w Żywcu, możemy poznać historię miasta, stanowiącego historyczny rdzeń dla reszty regionu.

Pierwszy pociąg przyjechał do Żywca w 1878 roku z Bielska-Białej. W późniejszym okresie trasa poprowadzona w stronę dzisiejszego Zwardonia nazwana została Galicyjską Koleją Transwersalną i była jedną z najpiękniejszych tras górskich Europy Centralnej. Stacjami końcowymi Kolei Transwersalnej były słowacka dziś Čadca oraz Husiatyn leżący obecnie na Ukrainie. Przebiegała przez Nowy Sącz, Krosno oraz Sanok i Drohobycz.

Spacer po Żywcu polecamy rozpocząć ulicą Dworcową, która prowadzi nas w stronę zabytkowego placu rynkowego, przy którym znajdziemy ratusz w dużym stopniu nawiązujący do architektury synagogalnej okresu XIX wieku. Rynek żywiecki posiada wielką wartość nie tylko architektoniczną, ale również historyczną. W okresie I wojny światowej na jego obszarze ma miejsce wiele ważnych politycznie wydarzeń z dziejów Żywca, takich jak ogłoszenie Dekretu dwóch cesarzy w 1916 r. czy wielki protest Polaków przeciw zaborcy z lutego 1918 roku.

W południowym narożniku Rynku znajdziecie okazały gmach Konkatedra Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. To bez wątpienia jedna z najpiękniejszych świątyń południowej części województwa śląskiego. Zbudowana została w XV wieku. Charakteryzuje się wysoką renesansową wieżą, ozdobioną u szczytu galerią. Wraz z budową wieży dokonano również rozbudowy samej Konkatedry. Wewnątrz znajdziecie gotyckie wnętrze z barokowym wystrojem oraz dwie kaplice Komorowskich i Habsburgów.

W niedalekim sąsiedztwie położony jest Park Zamkowy założony w 1712 roku. W nim zaś znajduje się XIX-wieczny, wybudowany przez Habsburgów Nowy Zamek oraz Stary Zamek, w którym siedzibę ma obecnie Muzeum  Miejskie. Poznacie tu historię żywieckiej linii tego niemieckiego rodu. Nie przegapcie renesansowego dziedzińca w Starym Zamku nazywanego potocznie „Małym Wawelem” oraz słynnych zabawek żywieckich eksponowanych na wystawie!

Wracając na dworzec kolejowy, zwiedźcie również średniowieczny XV-wieczny kościół Świętego Krzyża. Jest to najstarsza świątynia miejska, będąca bezcennym przykładem architektury średniowiecza.