Czy Ślązacy lubią podróżować koleją na weekendowe, leśne wycieczki? Owszem! Dobrze się składa, gdyż Koleje Śląskie proponują szereg kursów w okolicach „Zielonego” i „Białego” Śląska. Co oznaczają kolory? Jaki region opisują? Odpowiedzi na te pytania, znajdziecie w poniższym artykule.

Trójkolorowy podział województwa śląskiego

Geneza podziału Górnego Śląska na:

  • „Biały”, 
  • „Zielony” i 
  • „Czarny”

pojawiła się okresie międzywojennym i jednocześnie stanowi, element międzywojennej, powszechnej propagandy. Kiedy usłyszano o niej po raz pierwszy? W 1933 roku w monografii regionu autorstwa Gustawa Morcinka pod tytułem „Śląsk”. Po roku 1945 dotychczasowy podział regionu nie był już potrzebny. Niemniej określenie „Czarny Śląsk” funkcjonuje do dziś i mniej więcej oznacza obszar współczesnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Dlaczego „Biały” i „Zielony”? 

W okresie międzywojennym stopień zalesienia autonomicznego województwa śląskiego był zgoła inny niż współcześnie. Środkowa część województwa była wylesiona, w związku z działaniami przemysłowymi. Duże kompleksy leśne pozostały w części północnej województwa (m.in. Koszęcin, Woźniki), a w południowej części stanowiły największy odsetek zajmowanej przestrzeni. Były to w szczególności lasy pszczyńskie i kobiórskie, będące siedliskiem licznej zwierzyny.  To tutaj  pszczyński książę często gościł cesarza Wilhelm II Hohenzollerna oddając się rekreacyjnemu myślistwu. Obszary lesiste pokrywały również Beskid Śląski oraz obszary podgórskie. To właśnie te kompleksy leśne, zadecydowały o wprowadzeniu określenia „Zielony” Śląsk.

Zatem skąd wziął się „Biały”? Na północ od Woźnik i Koszęcina rozciągają się wapienne i dolomitowe skały późnego triasu i jury. Stanowią one część Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej. Taki podział regionu, przestał mieć rację bytu po 1945 roku, kiedy to obszar niemal całego Górnego Śląska został włączony w granice Polski.

kupbilet koleje śląskie

Którą linie wybrać?

Podróżowanie na „Zielony Śląsk” transportem kolejowym, może stać się jeszcze bardziej interesujące. Jaką linię najlepiej wybrać? Opcji jest wiele:

  • Linia S5 (Katowice – Bielsko-Biała – Zwardoń),
  • Linia S6 (Katowice – Skoczów – Wisła Głębce),
  • Linia S72 (Rybnik – Żory – Pszczyna).

Każda z nich pozwoli, dotrzeć do najpiękniejszych kompleksów leśnych, południowej części województwa śląskiego.