Dzisiaj (19.03) prezes Kolei Śląskich podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego przedstawił kolejną z naszych akcji zaplanowanych w ramach projektu EKO Rok. Tym razem będziemy zachęcać kierowców do przetestowania transportu kolejowego. W każdą trzecią środę miesiąca będą oni mogli skorzystać z naszych pociągów bezpłatnie i zabrać w podróż jedną osobę towarzyszącą. Pierwsza okazja już pojutrze, w pierwszy dzień wiosny!

 

Dotychczas zmotoryzowani mogli korzystać z naszych usług bezpłatnie w dni, gdy stężenie smogu znacznie przekraczało dopuszczalne normy. W tym roku takich dni było osiem, podczas których łącznie z naszej oferty skorzystało ponad 15 500 osób. Bezpłatne przejazdy w ramach akcji Zielone Środy będą się odbywać na takich samych zasadach – podczas kontroli wystarczy zamiast biletu pokazać ważny dowód rejestracyjny. Każdy kierowca może zabrać w podróż jedną osobę towarzyszącą.

Chcemy w ten sposób pokazać, że nie traktujemy naszego zaangażowania w walkę o środowisko w sposób doraźny, lecz myślimy o ekologii przez cały rok. A trudno chyba o lepszy moment na tego typu kampanię niż rok 2018, jeśli weźmiemy pod uwagę, że to właśnie w tym roku Katowice są gospodarzem szczytu klimatycznego COP 24.

Warto pamiętać, że transport kolejowy jest kilka razy bardziej ekologiczny niż samochodowy, o czym świadczą tzw. ślady CO2 generowane przez pojedynczego pasażera w różnych środkach transportu. Chcemy to podkreślać nie tylko z myślą o ochronie środowiska, ale także by zachęcić ludzi do korzystania z transportu publicznego, zwłaszcza kolejowego i tym samym odkorkowania miast – gdyby zamiast pociągami nasi pasażerowie jeździli nawet po 2 osoby w samochodach osobowych, to codziennie byłoby ich więcej o ponad 10 000 na śląskich drogach. Proszę sobie to wyobrazić stojąc w pierwszym lepszym korku.

Akcja będzie dotyczyć wszystkich pociągów Kolei Śląskich, z wyjątkiem odcinka przygranicznego Chałupki-Bohumin, pociągów Ornak na odcinku Żywiec-Zakopane oraz kursów okazjonalnych.