Fundacja DKMS to instytucja zajmująca się szukaniem dawców dla osób potrzebujących przeszczepienia komórek macierzystych szpiku. Zgłoszenie się do bazy dawców jest bezpłatne, zajmuje kilka minut i nie wiąże się z koniecznością przeprowadzenia żadnych bolesnych i uciążliwych badań. W całej Polsce organizowane są Dni Dawcy, podczas których można przyłączyć się do DKMS – specjalne wydarzenia planują np. śląscy studenci w ramach Projektu Studenckiego Helpers’ Generation. My również przyłączamy się do DKMS i zachęcamy naszych podróżnych do rozważenia takiej decyzji.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

Przyłączając się do DKMS, stwarzasz szansę na ratunek dla swojego „genetycznego bliźniaka”, który być może przebywa na drugim końcu świata. Im więcej osób zarejestruje się jako potencjalni Dawcy, tym większe są szanse na znalezienie zgodnego genetycznie niespokrewnionego Dawcy dla Pacjenta.

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania. Sam proces rejestracji zajmuje naprawdę tylko chwilę, co sprawdziliśmy sami, „na własnej skórze” (a dokładniej na własnych policzkach – bo to z wewnętrznej strony ust pobierany jest wymaz niezbędny do rejestracji w bazie).

W ramach studenckiej inicjatywy Helpers’ Generation w najbliższym czasie będzie możliwa rejestracja na uczelniach w Katowicach i Gliwicach w poniższych terminach:

  • Politechnika Śląska – 10-16 grudnia
  • Śląski Uniwersytet Medyczny – 11-13 grudnia
  • Uniwersytet Śląski – 18-20 grudnia
  • Uniwersytet Ekonomiczny – 18 grudnia

W nadchodzących dniach organizowane będą również Mikołajkowe Dni Dawcy Szpiku. Wydarzenia w poszczególnych miastach można sprawdzić w Kalendarzu Dni Dawców. Zachęcamy też do zapoznania się ze szczegółami całego procesu na stronie Fundacji.