×

 

Lubisz aktywnie spędzać czas? Interesujesz się industrialną historią naszego kraju? Chcesz odkryć Szlak Zabytków Techniki? Już 7 października na jednym bilecie odkryjesz aż trzy śląskie atrakcje! Do turystycznego rozkładu jazdy wraca „Srebrny Pociąg”, czyli przejazdy najstarszą nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową na świecie i nowoczesnym pociągiem Kolei Śląskich, z finałem w podziemiach górniczych wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. A wszystko to w województwie śląskim, gdzie bije industrialne serce Polski.

 

„Srebrny Pociąg” to propozycja adresowana przede wszystkim do aktywnych odkrywców. Oferta umożliwia przejazdy pociągami Kolei Śląskich i Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, a także zwiedzanie z przewodnikiem Skansenu Maszyn Parowych i Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, której podziemia wpisano w ubiegłym roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co więcej, w tym roku „Srebrny Pociąg” wzbogacił się o jeszcze jedną atrakcję, która powinna przypaść do gustu szczególnie miłośnikom kolei. W ramach oferty możliwe będzie bowiem również zwiedzanie Stacji i Parowozowni Bytom – Karb.

Organizatorami wspólnego przedsięwzięcia pn. „Srebrny Pociąg” są Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej – dwie organizacje pozarządowe promujące dziedzictwo przemysłowe regionu oraz Koleje Śląskie – liczący się na rynku przewoźnik. Dzięki współpracy tych trzech podmiotów turyści będą mogli skorzystać z kompleksowej i jedynej w swoim rodzaju oferty. Obejmuje ona przejazd pociągami Kolei Śląskich na trasie Katowice – Bytom i Bytom – Katowice, przejazd koleją wąskotorową na trasie Bytom – Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra i z powrotem, zwiedzanie Stacji i Parowozowni Bytom Karb oraz Zabytkowej Kopalni Srebra wraz ze Skansenem Maszyn Parowych.

Znajdująca się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach i Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu to dwie bardzo ciekawe atrakcje województwa śląskiego. Łączy je nie tylko wspólna historia industrializacji regionu, ale również obecność na Szlaku Zabytków Techniki.

„Srebrny Pociąg” będzie kursował w każdą niedzielę, począwszy od 7 października, aż do 9 grudnia włącznie. Początek trasy to stacja Katowice, skąd o 8:18 wyruszy pociąg Kolei Śląskich (kierunek Lubliniec, przyjazd na stację Bytom o 8:44). Następnie, w Bytomiu, po zaplanowanej przesiadce na tzw. „5 peron” Bytom Wąskotorowy, o 9:00 wyruszy pociąg Górnośląskich Kolei Wąskotorowych do stacji Tarnowskie Góry – Kopalnia Srebra (przyjazd: 9:50).

Po krótkim spacerze z peronu będzie miało miejsce zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych. Do dyspozycji turystów będzie także sala kinowa kopalni, w której zaprezentowane zostaną archiwalne filmy związane z kolejnictwem. Na miejscu znajduje się restauracja oraz sklepy z pamiątkami i minerałami.

Odjazd powrotnego pociągu wąskotorowego ze stacji Tarnowskie Góry – Kopalnia Srebra nastąpi o godzinie 14:00, by do Bytomia Wąskotorowego dotrzeć na godzinę 15:50. Natomiast z Bytomia pociąg Kolei Śląskich do Katowic odjedzie o godzinie 16:21 (przyjazd do Katowic o godz. 16:44).

Podczas wycieczki zachęcamy do kolekcjonowania pieczątek w ramach konkursu „Podróżuj Szlakiem Zabytków Techniki”. To konkurs, w którym wygrywają wszyscy. Wystarczy zwiedzić 10 wybranych zabytków techniki należących do Szlaku i zebrać z każdego zwiedzanego obiektu pieczątkę na specjalnej ulotce. Można ją znaleźć w obiektach Szlaku lub wydrukować ze strony zabytkitechniki.pl (zakładka „Konkurs”). Bezpłatne gadżety czekają na każdego. Szczegółowe zasady określa Regulamin, dostępny na stronie www.

 

Rozkład jazdy 7.10 – 14.10

 

PrzyjazdOdjazdStacjaPrzewoźnikNr pociągu
008:18KATOWICEKoleje Śląskie44605
08:44 BYTOM
 09:15BYTOM KARB WĄSKOTOROWYStowarzyszenie Górnośląskich Kolei WąskotorowychW-101
09:50TARNOWSKIE GÓRY

KOPALNIA SREBRA

zwiedzanie Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych  (10.00 – 13:40)

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej

14:00TARNOWSKIE GÓRY

KOPALNIA SREBRA

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei WąskotorowychW-102
14:40BYTOM KARB WĄSKOTOROWY
 zwiedzanie Stacji i Parowozowni Bytom Karb 14:50 – 15:45

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych

15:40BYTOM KARB WĄSKOTOROWYStowarzyszenie Górnośląskich Kolei WąskotorowychW-102
15:50 BYTOM WĄSKOTOROWY44670
16:21BYTOMKoleje Śląskie
16:44KATOWICE

 Uwaga!

– 21 października zmienia się rozkład jazdy pociągów Kolei Śląskich, o kilka minut zmieni się więc także godzina odjazdów pociągów z Katowic (nr 44605) oraz z Bytomia (nr 44670). Odjazd z Katowic w stronę Bytomia zaplanowano na 8.15. Planowany przyjazd do Bytomia to 8.39.

– Ostatni kurs „Srebrnego Pociągu” odbędzie się 9 grudnia. Na tę chwilę (2.10.2018) nie jest jeszcze znany rozkład jazdy.

Temperatura w kopalni wynosi ok. 10 stopni Celsjusza, dlatego zaleca się ubrać cieplejszy strój i wygodne obuwie.

 

Bilet – cena i gdzie go kupić

Cena biletu normalnego wynosi 55 zł, a ulgowego 45 zł. Ulga przysługuje dzieciom i młodzieży oraz osobom uczącym się do 26 roku życia po okazaniu ważnej legitymacji. Dzieci do lat 4 korzystają z oferty bezpłatnie, przy okazaniu kuponu i biletu z ulgą 100% na przejazd pociągiem Kolei Śląskich wydanego w Centrum Obsługi Pasażera Kolei Śląskich.

 

Cena biletu obejmuje:

  • przejazd pociągiem Kolei Śląskich w relacji Katowice – Bytom (nr 44605) oraz powrotnym Bytom – Katowice (nr 44670),
  • przejazd pociągami wąskotorowymi w relacji Bytom Wąskotorowy – Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra (nr W-101) oraz powrotnym Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra – Bytom Wąskotorowy
    (nr W-102),
  • zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych z przewodnikiem,
  • zwiedzanie Stacji i Parowozowni Bytom Karb.

 

Bilety można nabyć:

1) w Centrum Obsługi Pasażera Kolei Śląskich w Katowicach w budynku dworca w okresie 04.10.2018 – 08.12.2018

2) w serwisie internetowym Goout.net

3) na przystanku Bytom Wąskotorowy lub Bytom Karb Wąskotorowy w dniu przejazdu tuż przed odjazdem pociągu wąskotorowego (jedynie w przypadku wolnych miejsc).

 

Gdzie można znaleźć szczegóły oferty?

 

Informacje dotyczące:

Organizatorami oferty są Koleje Śląskie oraz Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu i Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach należą do Szlaku Zabytków Techniki – najciekawszej trasy turystyki industrialnej w Polsce. Pociągi uruchomione zostały w ramach oferty Srebrny Pociąg dofinansowanej z budżetu samorządu Województwa Śląskiego oraz z budżetu Gmin Bytom, Tarnowskie Góry i Powiatu Tarnogórskiego.

 

Regulamin oferty „Srebrny Pociąg 2018”