Łącznie z bezpłatnych przejazdów naszymi pociągami proponowanymi w ramach akcji Kolej na Ferie w ciągu dwóch tygodni ferii skorzystało 152 000 osób. Inicjatorem całego przedsięwzięcia był marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. 

 

Dla przypomnienia – oferta bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży obowiązywała od 9 do 24 lutego 2019. Aby w tym czasie móc skorzystać z możliwości darmowego przejazdu naszymi pociągami, wystarczyło podczas kontroli zamiast biletu okazać ważną legitymację szkolną lub dokument potwierdzający wiek.

Wyniki tego przedsięwzięcia mieliśmy okazję podsumować podczas konferencji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. W spotkaniu uczestniczyli marszałek Jakub Chełstowski, członek Zarządu Województwa Śląskiego Michał Woś oraz wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

– Cieszę się, że akcja okazała się takim sukcesem. To nie tylko szansa na aktywne spędzenie wolnego czasu, ale również doskonała promocja regionu i usług Kolei Śląskich. Oferta była skierowana nie tylko do uczniów z regionu, ale i odwiedzających. Warto dawać najmłodszym dobry przykład i pokazywać, że transport niskoemisyjny jest dobrą alternatywą dla samochodu – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski, pomysłodawca akcji „Kolej na Ferie”.

Z oferty skorzystało prawie 152 tys. osób. Uczestnicy akcji przejechali pociągami Kolei Śląskich ponad 9,3 mln kilometrów. Dla zobrazowania skali – to tak jakby ponad 230 razy okrążyć ziemię na wysokości równika.

– Akcja okazała się znakomitym pomysłem. Oprócz sukcesu frekwencyjnego ważny jest walor integrujący, gdyż młodzi ludzie mieli czas i mogli sami zadecydować, co chcą zobaczyć. Ta oferta w okresie ferii zainspirowała wielu z nich do zobaczenia, dotknięcia ciekawych miejsc w regionie i odkrywania go na nowo – mówił wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Promocja dotyczyła zarówno uczniów szkół podstawowych, jak i gimnazjalnych, licealnych, techników i szkół branżowych. Z bezpłatnych przejazdów mogli skorzystać również najmłodsi – w tym wypadku wystarczył dokument potwierdzający wiek. Promocja objęła swoim zasięgiem wszystkie obsługiwane przez nas linie – jedynym wyjątkiem był odcinek przygraniczny Chałupki – Bohumin.

– Pomysł się sprawdził, o czym mogłem dowiedzieć się od harcerzy, którzy wybrali się dzięki tej akcji do Raciborza. Liczby są istotne, ale entuzjazm młodych ludzi mówi jeszcze więcej o powodzeniu akcji. Chcieliśmy pokazać, że kolej jest zadaniem publicznym, realizowanym z podatków i dzięki temu wsparciu udało się odciążyć wiele domowych budżetów, a przy okazji promować transport niskoemisyjny” – dodał Michał Woś.

Dużym zainteresowaniem podróżnych cieszyły się wycieczki w góry – do Wisły, Żywca, Zwardonia i Zakopanego. Tylko na trasie do stolicy polskich Tatr podróżowało w obie strony łącznie 4,5 tys. turystów. Na powodzenie wśród uczestników akcji mogła również liczyć najbardziej popularna trasa, czyli linia S1 (Częstochowa – Katowice – Gliwice).