Uwaga!  Świetna okazja dla żądnych przygód oraz miłośników aktywnego spędzania czasu! Na tory wraca “Srebrny Pociąg”! Już od 17 października będzie można odbyć niezwykłą podróż za jeden bilet.

Wszyscy zainteresowani będą mogli przejechać pociągiem Kolei Śląskich z Katowic do Bytomia i z powrotem oraz pociągiem wąskotorowym z Bytomia do Tarnowskich Gór (i, oczywiście, z powrotem), zwiedzić wpisana na Listę Dziedzictwa UNESCO Zabytkowa Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach oraz największą i najstarsza stację kolei wąskotorowej w Polsce – stacje Bytom Karb Wąskotorowy.

Kiedy i jak

Srebrny Pociąg będzie kursował w soboty i niedziele od 17 października do 6 grudnia. Początek trasy to stacja Katowice, skąd o 9:54 wyruszy pociąg Kolei Śląskich (kierunek Lubliniec przyjazd na stację Bytom o 10.17). Następnie, w Bytomiu, po zaplanowanej przesiadce na tzw. „5 peron” Bytom Wąskotorowy, o 10.30 wyruszy pociąg Górnośląskich Kolei Wąskotorowych do przystanku Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra (przyjazd 12.30) przez stację Bytom Karb Wąskotorowy (przyjazd 10.40). W godzinach 10.45-12.00 będzie miało miejsce zwiedzanie zabytkowej stacji Bytom Karb Wąskotorowy gdzie będzie można zobaczyć min. nastawnię mechaniczną oraz wagon salonowy z 1912 roku. O godzinie 12.00 pociąg odjedzie w kierunku Tarnowskich Gór aby po 12.30 rozpocząć zwiedzanie  Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych. Odjazd powrotnego pociągu wąskotorowego ze stacji Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra nastąpi o godzinie 15.20, by do Bytomia Wąskotorowego dotrzeć na godzinę 16.00. Natomiast z Bytomia pociąg Kolei Śląskich do Katowic odjedzie o godzinie 16.19 (przyjazd o godz. 16.44).

Przyjazd Odjazd Stacja Przewoźnik

09:54 KATOWICE Koleje Śląskie
10:17 BYTOM
10:30 BYTOM WĄSKOTOROWY Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych
10:40 BYTOM KARB WĄSKOTOROWY
Zwiedzanie zabytkowej stacji Bytom Karb Wąskotorowy
12:00 BYTOM KARB WĄSKOTOROWY Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych
12:30 TARNOWSKIE GÓRY KOPALNIA SREBRA
Zwiedzanie Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych
15:20 TARNOWSKIE GÓRY KOPALNIA SREBRA Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych
16:00 BYTOM WĄSKOTOROWY
16:19 BYTOM Koleje Śląskie
16:44 KATOWICE

Uwaga!

8 listopada zmienia się rozkład jazdy pociągów Kolei Śląskich, o kilka minut zmieni się więc także godzina odjazdów pociągów z Katowic (09:50) oraz z Bytomia (16:25)

Temperatura w kopalni wynosi ok. 10 stopni Celsjusza, dlatego zaleca się ubrać cieplejszy strój i wygodne obuwie.

Bilet – cena i gdzie go kupić

Bilet normalny kosztuje 65 zł, a ulgowy, przysługujący dzieciom oraz młodzieży i osobom uczącym się do 26 roku życia, 55 zł za okazaniem ważnej legitymacji.

Cena biletu obejmuje:

  • przejazd pociągami Kolei Śląskich w relacji Katowice – Bytom oraz powrotnym Bytom – Katowice,
  • przejazd pociągami wąskotorowymi w relacji Bytom Wąskotorowy – Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra oraz powrotnym Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra – Bytom Wąskotorowy,
  • zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra z przewodnikiem.
  • zwiedzanie stacji Bytom Karb Wąskotorowy
  • Voucher na zwiedzanie Sztolni Królowej Luizy – Trasa Rodzinna

Bilety można nabyć:

  • w Centrum Obsługi Pasażera Kolei Śląskich w Katowicach w budynku dworca
  • w serwisie internetowym Goout.net
  • na przystanku Bytom Wąskotorowy lub Bytom Karb Wąskotorowy w dniu przejazdu tuż przed odjazdem pociągu wąskotorowego (jedynie w przypadku wolnych miejsc).

Gdzie można znaleźć szczegóły oferty?

Regulamin imprezy znajduje się na stronie sgkw.eu, kolejeslaskie.com/turystyka. Można także zadzwonić do Biura Obsługi Klienta Kolei Śląskich (czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7-15, tel.: 32 479 55 55), do Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (tel.: 666 904 142) lub do Zabytkowej Kopalni Srebra (pon – pt – od 8:30 – 16:30 – tel.: 32 285 49 96 , w dniu przejazdu 9.00 – 15.00 – tel.: 32 285 29 81).

Informacje:

  • zwiedzania Zabytkowej Kopalni Srebra można znaleźć na stronie internetowej: kopalniasrebra.pl/kopalnia/zwiedzanie.htm
  • ogólne dotyczące oferty można znaleźć na stronie kolejeslaskie.com/turystyka/ oraz sgkw.eu
  • więcej o Szlaku Zabytków Techniki i jego obiektach na stronie zabytkitechniki.pl.

Organizatorami oferty są Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, spółką Koleje Śląskie Sp. z o.o.  oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Obiekty należą do Szlaku Zabytków Techniki – najciekawszej trasy turystyki industrialnej w Polsce.