Czy wiecie, jak wyglądała dawniej górnośląska Wigilia? Za moment o tym opowiemy oraz postaramy się odnaleźć miejsca, gdzie będziecie mogli spróbować niektórych potraw, jakie pojawiały się na dawnych wigilijnych stołach w naszym regionie.

Czy wiecie, jak wyglądała dawniej górnośląska Wigilia? Za moment o tym opowiemy oraz postaramy się odnaleźć miejsca, gdzie będziecie mogli spróbować niektórych potraw, jakie pojawiały się na dawnych wigilijnych stołach w naszym regionie.

Siemieniotka i inne pyszności!

To sztandarowa górnośląska zupa wigilijna gotowana z ziaren konopi, mleka, masła oraz z kaszy i śmietany. Nie znajdziemy jej łatwo w regionalnych restauracjach. Dawniej gościła niemal na każdym stole na Górnym Śląsku, a także w jego okolicach.

Dodatkowo na górnośląskim stole znajdowały się również makówki, czyli słodkość złożona z maku, bakalii oraz czerstwego pieczywa. Podobną popularność na Górnym Śląsku osiągnęła moczka (lub w okolicach Bytomia „mocka”). Coraz szerzej rozwijająca się hodowla rybna oraz wpływy z głębi Rzeczpospolitej doprowadziły to popularyzacji karpia na górnośląskim stole świątecznym.

Dlaczego o tym wspominamy?

Obecnie dość trudno jest znaleźć miejsce, w którym serwuje się tradycyjną śląską kuchnię. Dlatego aby ułatwić smakoszom życie, powstała inicjatywa „Śląskie Smaki”. Udając się do jednej z dwudziestu pięciu restauracji z tej listy, można mieć pewność, że zakosztujecie w niej prawdziwych śląskich potraw. Ale możecie je przygotować również sami po udaniu się w miejsca, gdzie kupicie regionalne produkty, a dzięki temu zapełnicie bożonarodzeniowy stół górnośląskimi przysmakami.

Śląskie tradycje

Podróżując naszymi liniami komunikacyjnymi, możecie dotrzeć do Częstochowy, skąd już krótka droga do Złotego Potoku oraz Rybnika czy Mikołowa – słynących od średniowiecza ze stawów rybnych! Kolejami Śląskimi dotrzecie także w Beskidy, z których pochodzą takie regionalne specjały jak bryndza, bundz, oscypek oraz inne sery podpuszczkowe.

Na świąteczne popołudnia polecamy Wam spacery po tarnogórskim rynku, gdzie z całą stanowczością zachwyci Was zabudowa. Z tego to miasta pochodzi słynny górnośląski deser, czyli szpajza tarnogórska!

Możecie również wybrać się na spacer po raciborskim starym mieście i wzgórzu zamkowym. To właśnie Racibórz do 1945 roku słynął ze swojego niezwykłego piernika, a formy piernikarskie znajdziecie w Muzeum Miejskim w Raciborzu oraz Muzeum Górnośląskim w Bytomiu! 

Życzymy Wam spokojnych, bezpiecznych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia!