Czy wiecie, że określenie trakcja nie jest równoważne z siecią trakcyjną? Trakcja to rodzaj napędu i zasilania pojazdu, zaś sieć trakcyjna stanowi część składową trakcji elektrycznej. Jeżeli temat elektryzuje was równie mocno jak nas, przeczytajcie artykuł poniżej.

Przewody, liny i wieszaki

Sieć trakcyjna w Polsce składa się z sieci jezdnej oraz sieci powrotnej, czyli napowietrznej oraz torów. Sieć jezdna, którą widzimy biegnącą nad linią kolejową złożona jest z trzech podstawowych elementów. Linii nośnej, czyli górnego przewodu, przewodu jezdnego, do którego przylega w trakcie jazdy odbierak prądu elektrycznego zespołu trakcyjnego. Pomiędzy linią nośną oraz przewodem jezdnym znajduje się wieszak, czyli linka przymocowywana pomiędzy przewodami.

Linie wyposażone w linie nośną, przewód jezdny oraz wieszaki nazywane są sieciami łańcuchowymi. Oczywiście w ramach sieci łańcuchowej rozróżnić możemy jej pojedynczą oraz podwójną wersję, w której występuje dodatkowa lina nośna pomocnicza zawieszona tuż nad przewodem jezdnym połączona z nim licznymi wieszakami jezdnymi. Same przewody jezdne składają się z drutu miedzianego z dwoma podłużnymi rowkami w jego górnej części.

Warto wspomnieć, że na trasach, gdzie prędkość przejazdu dostosowana jest do 120 km/h przewód jezdny jest podwojony. Dzięki temu po osiągnięciu dużych prędkości odbierak prądu lepiej współpracuje z przewodem jezdnym. W tej sytuacji wieszak montowany jest naprzemiennie do jednego i drugiego przewodu jezdnego, a następnie przypięty do linii nośnej. W wypadku linii kolejowych o prędkościach przekraczających 120 km/h stosowana jest sieć łańcuchowa z dwoma przewodami jezdnymi oraz dwiema liniami nośnymi. Aby uniknąć uderzania o siebie przewodów jezdnych stosowane są uchwyty odległościowe utrzymujące bezpieczny dystans pomiędzy miedzianymi drutami.

Sieć trakcyjna 3 kV DC

Polska sieć trakcyjna zasila pojazdy trakcyjne prądem stałym o wartości 3 kV. Sieć trakcyjna otrzymuje zasilanie z podstacji trakcyjnej, w której następuje przetworzenie napięcia przemiennego z sieci energetycznej na prąd stały o wspomnianej wartości 3 kV.

Zasilanie może odbywać się poprzez jednostopniową lub dwustopniową stacje trakcyjną. Dwustopniowa transformacja napięcia jest najczęściej spotykaną formą zasilania sieci trakcyjnej w ramach polskich linii kolejowych. Linia energetyczna WN (napięcia wysokiego) 110 kV doprowadzana jest do Głównego Punktu Zasilania. W tym miejscu następuje przetworzenie trójfazowego napięcia 110 kV na napięcie 15 kV. Następnie napięcie przesyłane jest z Głównego Punktu Zasilania, dzięki linii zasilającej napięć średnich do podstacji trakcyjnej, gdzie dochodzi do kolejnej konwersji na prąd stały o napięciu 3 kV. Tym napięciem zasilana jest sieć trakcyjna.

Dostawcą energii elektrycznej w sieciach trakcyjnych jest PKP Energetyka, którą serdecznie pozdrawiamy!