Przedstawiamy wam trzy propozycje na czerwcowy letni wywczas! Warto nie przejmować się transportem, wsiąść w Koleje Śląskie i krótkim spacerem udać się nad jezioro, aby ogrzać się w promieniach letniego Słońca.

Jezioro Poraj

To położone niedaleko linii S1 (Gliwice – Katowice – Częstochowa) jezioro stanowi mekkę żeglarzy oraz miłośników wędkarstwa. Mimo to znajdziecie tam interesujące plaże między innymi „Plażę Poraj” oraz „Plażę Masłońskie”, na którą dotrzecie wysiadając na przystanku Poraj Letnisko! Dodatkowo jezioro to posiada wiele dzikich zakątków oraz interesującą infrastrukturę rowerową, dzięki której możecie również podróżować bardziej aktywnie.

Jezioro Poraj to zbiornik o pojemności ponad 25 milionów kwadratowych o głębokości maksymalnej dochodzącej do 13 metrów.

Pojezierze Dąbrowskie

Kto nie był nad Pogorią niech pierwszy podniesie rękę. Zapewne każdy z was choć raz był w okolicach dąbrowskich zbiorników wodnych. W szczególności interesujący jest zbiornik Pogoria III, przy którym zlokalizowana jest świetna infrastruktura turystyczna wraz z plażami, punktami gastronomicznymi, ale także trasami rowerowymi, ścieżkami przeznaczonymi dla biegaczy oraz niezbyt często spotykanym w województwie śląskim… molem!

Zbiorniki Pogoria to nie tylko świetne miejsce na czerwcowy plażing, ale także na poznanie odradzającej się w poprzemysłowym obszarze przyrody, która również adaptuje zespół zbiorników i tworzy romantyczną atmosferę fenomenalnych zachodów słońca!

Nad Pogorię dotrzecie podróżując linią S1 (Gliwice – Katowice – Częstochowa).

Paprocany

O tak, tym razem co bardziej na południe od Katowic! Jezioro Paprocańskie to świetne miejsce na wypad z dziećmi oraz aktywna turystykę rowerową i historyczną. Znajdziecie tam fenomenalną bazę rozrywkową, gastronomiczną oraz stanowiącą część Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji strzeżoną plażę! Wokół Jeziora Paprocańskiego, a w szczególności w jego południowej i wschodniej części odkryjecie przepiękny park wraz z Zameczkiem Myśliwskim Promnice położonym niedaleko południowego brzegu.

Dodatkowo wokół Jeziora Paprocańskiego odnajdziecie pozostałości Puszczy Pszczyńskiej pierwotnie obejmującej Lasy Pszczyńskie i Raciborskie, dziś jedynie fragmentarycznie występującą w okolicach pomiędzy Kobiórem, Pszczyną a Tychami.

Jeszcze na przełomie XIX i XX wieku w lasach tych spotykane były dziko żyjące żubry przywiezione do Pszczyny przez hrabiów von Hochberg!

Nad Paprocany dotrzecie podróżując liniami S4 (Tychy Lodowisko – Tychy – Katowice) oraz S41 (Tychy Lodowisko – Katowice – Częstochowa).