pociąg na peronie w Zwardoniu, widok z powietrza, perony, koleje

Wiele osób decyduje się na codzienne podróżowanie pociągiem do pracy i nic w tym dziwnego. Wszystko byłoby idealnie, gdyby nie nieuprzejmi pasażerowie, którzy przepychają się do wagonów, słuchają głośno muzyki lub nie umieszczają swoich bagaży w miejsca do tego przeznaczone. 

Wielu nieprzyjemnych sytuacji można w pociągach uniknąć. Wystarczy przestrzegać podstawowych zasad savoir-vivre w pociągu. W poprzednim wpisie przedstawiliśmy pierwsze 4, poznajcie kolejne.

5. Buty nie powinny znaleźć się na siedzeniu

Po długim dniu w pracy pragniecie zdjąć buty i wyciągnąć nogi na krześle? W domu jasne, w pociągu – niekoniecznie. Wyobraźcie sobie, że takie zachowanie może przeszkadzać innym pasażerom. Dodatkowo, nie każdy podróżujący będzie chciał usiąść na miejscu, na którym wcześniej znajdowały się Wasze skarpetki, stopy. Wytrzymaliście w butach cały dzień? Zatem wytrzymacie jeszcze podróż.

6. Zgłodniałeś? Zjedz przekąskę

Odczuwacie głód podczas swojej podróży? Zatem zjedzcie przekąskę. Pamiętajcie jednak, że w wagonie nie jesteście sami. Co za tym idzie, może warto zrezygnować z aromatycznego posiłku, który przyprawia wrażliwych pasażerów o zawrót głowy? 

7. Zjadłeś, wypiłeś? Posprzątaj!

Jeżeli Wasza podróż pociągiem właśnie dobiega końca, przed opuszczeniem wagonu powinniście posprzątać po sobie. Puste butelki, papierki, opakowania, tak jak i inne śmieci lądują w koszu. 

8. Długą rozmowę przez telefon zostaw na później

Zgadza się! W wagonie nie jesteście sami. Właśnie z tego powodu, nie każdy pasażer pragnie poznawać Wasze tajemnice, czy przez większość podróży słyszeć co Wam się dzisiaj przytrafiło. Każdy podróżujący pragnie odpocząć w pociągu i to na własnych zasadach. Niestety, głośne rozmowy prowadzone przez telefon mogą skutecznie przeszkadzać.

Podsumowując, jeżeli będzie stosować się do powyższych zasad, podróżowanie pociągiem może stać się o wiele przyjemniejsze. Jeżeli boicie się wyjść z inicjatywą, to może nie jesteście sami? Niemniej, ktoś musi zacząć i dawać dobry przykład innym.