Rok 2023 przejdzie do historii Kolei Śląskich – pociągi regionalnego przewoźnika wybrało blisko 22 mln pasażerów. To najlepszy wynik w historii Spółki.

Dotychczasowy rekord należał do 2019 roku, kiedy z usług Kolei Śląskich skorzystało 20,4 mln pasażerów. Po pandemicznej obniżce, do zaledwie 13 mln pasażerów w 2020 roku, wynik ten przebił dopiero 2023. Największą popularnością w ciągu ostatnich 12 miesięcy cieszyła się linia S1: Gliwice – Częstochowa. Pociągi Kolei Śląskich przewiozły tu łącznie 9,8 mln pasażerów. Z drugiej w kolejności S5: Katowice – Zwardoń skorzystało 7,3 mln pasażerów.

Śląskie stawia na kolej

– Początek działalności przewozowej Kolei Śląskich to październik 2011 roku. Po 12 latach od debiutu Spółka może się pochwalić przewiezieniem blisko 22 mln pasażerów w ciągu roku. Statystycznie oznacza to mniej więcej tyle, że każdy mieszkaniec województwa podróżował w ciągu ostatnich 12 miesięcy Kolejami Śląskimi aż pięciokrotnie. Przepełnia mnie duma i wdzięczność za pracę wszystkich pracowników naszego regionalnego przewoźnika – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

– Dla pasażerów liczy się ekonomia i wygoda. W dobie drożejących paliw czy trudności w zaparkowaniu samochodu w centrach miast, coraz więcej mieszkańców województwa śląskiego wybiera pociąg, jako tańszy i bardziej komfortowy środek transportu. Najlepiej obrazuje to wzrost liczby pasażerów Kolei Śląskich rok do roku, który wynosi 9,9 proc. – zauważa Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich.

Do 450 pociągów dziennie

Szukając przyczyn rosnącej popularności Kolei Śląskich nie sposób nie zauważyć nowych połączeń, jak to na linii S9. Od 10 grudnia 2023 roku, od kiedy obowiązuje nowy roczny rozkład jazdy, na tory województwa śląskiego wyjeżdża łącznie aż do 450 pociągów dziennie. Mieszkańców kuszą także zniżki – te ustawowe i oferty specjalne, jak „Rodzina” zapewniająca 30-proc. ulgę dla osób podróżujących wspólnie z dziećmi do 16. roku życia. Z oferty może skorzystać od dwóch do sześciu osób, w tym maksymalnie dwie osoby dorosłe i minimum jedno dziecko.

Wspólny bilet – kolejny krok w popularyzacji kolei

Od 1 marca w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zacznie obowiązywać pilotażowo wspólny bilet GZM, Kolei Śląskich i Polregio. To kolejny krok w popularyzacji codziennych dojazdów komunikacją publiczną do szkoły czy pracy. Pasażerowie będą mieli do wyboru cztery imienne bilety miesięczne Taryfa Max Bilet Kolei Śląskich oraz ich odpowiedniki – 30-dniowe Metrobilety GZM. – Ceny biletów są te same, ale w przypadku zakupu w Kolejach Śląskich, pasażerowie mają do dyspozycji pełny wybór ulg ustawowych – wyjaśnia Bartłomiej Wnuk, rzecznik prasowy Kolei Śląskich. Za najtańszy bilet na jedno miasto pasażerowie zapłacą 119 zł, za bilet na dwa miasta 149 zł, za trzy do sześciu sąsiadujących ze sobą miast 189 zł, a za bilet sieciowy 249 zł. Dodatkowo będzie funkcjonował jeden bilet 24- godzinny – Metrobilet 24h w cenie 24 zł.