Unia Europejska ustanowiła rok  2021 „Europejskim Rokiem Kolei”. Celem podjętego działania jest promocja kolei jako bezpiecznego i zrównoważonego środka transportu.

Idea tego wyjątkowego przedsięwzięcia jest dla Kolei Śląskich szczególnie ważna, ponieważ celem spółki jest tworzenie przestrzeni do wspólnej debaty pomiędzy przewoźnikami na temat zapewnienia innowacyjnej, bezpiecznej, odpowiedzialnej społecznie oraz satysfakcjonującej kolejowej usługi przewozowej dla wszystkich pasażerów. Jako jeden z największych przewoźników regionalnych
w Polsce, Koleje Śląskie od samego początku trwania Europejskiego Roku Kolei realizują działania mające na celu promocję wyboru kolei jako doskonałego środka transportu podkreślając jego wygodę, krótki czas podróży, ekologię i bezpieczeństwo.

W marcu 2021 roku przewoźnik został sygnatariuszem Europejskiej Deklaracji Kultury Bezpieczeństwa opracowanej przez Agencję Kolejową Unii Europejskiej. Podpisując deklarację, spółka zobowiązała się do przestrzegania najwyższych standardów bezpieczeństwa w każdym obszarze jej codziennego funkcjonowania. W ten sposób przewoźnik chce jeszcze bardziej podkreślić zaangażowanie w promowanie pozytywnej kultury bezpieczeństwa transportu kolejowego. Spółka przeprowadza również wśród pracowników badanie dotyczące klimatu bezpieczeństwa w sektorze kolejowym. W oparciu o uzyskane dane, Agencja Kolejowa Unii Europejskiej będzie prowadzić dalsze analizy, a ich wyniki oraz przekazane wnioski przyniosą szanse na rozwój całego europejskiego systemu kolejowego. Warto podkreślić, że Koleje Śląskie jako jedyny polski przewoźnik pasażerski biorą udział w tym badaniu.

W maju 2021 roku Koleje Śląskie wprowadziły do swojej sieci pierwszy przystanek na żądanie Zabrzeg Czarnolesie, który znajduje się na trasie linii S6 i S61  prowadzących do Wisły i Cieszyna.  Ta nowo wprowadzona forma postoju ma przyczynić się do poprawy punktualności oraz oszczędności energii. Rozwiązanie to z powodzeniem stosowane jest za granicą w Szwajcarii czy Czechach. W ramach wydarzeń powiązanych z Europejskim Rokiem Kolei, Koleje Śląskie zgłosiły również zorganizowanie dnia otwartego w siedzibie spółki. Takie spotkanie jest dobrą przestrzenią popularyzowania transportu kolejowego wśród pasażerów i sympatyków. Ważnym kanałem promowania kolei są również media społecznościowe, gdzie oprócz przekazywania bieżących istotnych komunikatów przewoźnik zamieszcza ciekawostki i treści informujące o zaletach transportu kolejowego.

Spółka na co dzień podejmuje również działania oraz wdraża oferty, które mają na celu promowanie kolei jako pierwszego wyboru w momencie planowania podróży. Od lipca 2021 roku, jeżeli pozwolą na to aktualne obostrzenia sanitarne, planowana jest organizacja akcji Kolej na Beskidy, która umożliwi osobom podróżującym pociągami Kolei Śląskich poznać uroki Beskidu Małego, Śląskiego oraz Żywieckiego, ich historii oraz zwyczajów podczas wycieczki w góry z przewodnikiem. Ponadto, w celu promowania podróży poza szczytem już we wrześniu wprowadzona zostanie możliwość korzystania z innowacyjnej taryfy pozaszczytowej ze zniżką do 20%. Należy podkreślić, że spółka stale monitoruje również liczbę pasażerów i zainteresowanie poszczególnymi trasami oraz tworzy analizy, w oparciu o które wprowadzane są nowe oferty i aktywności promocyjne.