centrum przesiadkowe, parking,

Park&Ride to doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które pragnąc oszczędzić swój czas, przesiadają się z samochodu do komunikacji miejskiej i obierają dalszy kierunek podróży. Centra przesiadkowe coraz częściej pojawiają się w województwie śląskim. To nie innowacja, a europejski trend, który przywędrował z zachodu, gdzie miejskie ośrodki są dobrze znane. Jakie korzyści daje Park&Ride? Szczegóły poniżej.

Bezpieczeństwo i wygoda

Park&Ride to system parkingów, który pozwala na zaparkowanie samochodu i udanie się w dalszą podróż za pomocą komunikacji miejskiej. Zwykle P&R są umiejscawiane na obrzeżach miasta, przez co są wygodne i bezpieczne. Nie od dziś wiadomo, że zaparkowanie samochodu w centrum miasta graniczy z cudem, a liczba spędzonych godzin za kółkiem to czas, który można spożytkować w inny sposób. Park&Ride stwarza taką możliwość. Zastępując samochód pociągiem, podróżujący znajdzie czas na słuchanie muzyki, czy czytanie książki.

Centra przesiadkowe vs. Katowice

W stolicy Górnego Śląska centra przesiadkowe są zlokalizowane w kilku miejscach. Jednym z nich jest Park&Ride w katowickiej Ligocie. To właśnie w tym miejscu, podróżujący mogą zostawić swoje samochody, aby przesiąść się do pociągu Kolei Śląskich. W niespełna kilka minut trafią do centrum miasta, mijając po drodze stację Katowice-Brynów. Naturalnie nasuwa się pytanie, na ile godzin można zaparkować auto? Okazuje się, że można je pozostawić nawet do 20 godzin, po wcześniejszym zeskanowaniu biletu parkingowego.

A co z innymi miastami?

Dobre pytanie. Aktualnie centra przesiadkowe powstają również w innych, śląskich miastach, takich  jak Gliwice czy Tarnowskie Góry. W Zabrzu wchodzą w etap projektu, zatem należy uzbroić się w cierpliwość. Warto podkreślić, że inwestycja w Tarnowskich Górach sąsiaduje z linią komunikacyjną S8 (Lubliniec – Tarnowskie Góry – Katowice). Zostanie ona ponownie otwarta w styczniu 2024 roku. Jakie stworzy korzyści? Otworzy możliwość przesiadki na transport kolejowy dla wszystkich podróżujących z północy województwa. Tym samym, nie będą oni musieli stać dłużej w korkach przy wjeździe do Katowic lub Chorzowa.

Transport samochodowy to z jednej strony wygoda, ale czy na pewno? Przecież kierowca poświęca wiele godzin na szukanie miejsca parkingowego, a ten czas mógłby spożytkować w zupełnie inny sposób podczas podróży Kolejami Śląskimi.