INDUSTRIAL, turystyka kolejowa, pociągi, koleje śląskie,

Podróż linią S18 niesie wiele korzyści. Nie tylko ominiecie korki pomiędzy Gliwicami a Bytomiem, ale również możecie podziwiać niezwykle widoki. Droga jaką pokonuje pociąg Kolei Śląskich to stara odnoga XIX-wiecznej Kolei Górnośląskiej, której końcową stacją  były Goczałkowice-Zdrój, na ówczesnej granicy Królestwa Prus oraz Cesarstwa Habsburgów. Historyczna linia to również nie lada gratka dla wszystkich miłośników turystyki kolejowej oraz industrialnej.

Podróż z widokiem

Linia kolejowa pomiędzy Gliwicami a Bytomiem gwarantuje kilkunastominutową, niezapomnianą podróż. Z nowej perspektywy spojrzycie na Elektrownie Szombierki nazywaną „katedrą industrialu”. Podróżując na południe od Elektrowni warto zadrzeć głowę do góry. Powód? Słynny, czterostronny zegar marki Siemens und Halske zamontowany w 1925 roku na wieży wodnej „Zegarowej”. Był on sprzężony z 52 innymi zegarami funkcjonującymi na zakładzie. Sam kompleks sięgał niemal 18 hektarów. Elektrownię otwarto 29 listopada 1920 roku, a pierwszymi działającymi urządzeniami był turbozespół WUMAG o mocy 12,8 MW oraz cztery kotły typu Babcock. W następnych latach uruchomiono kolejnych 19 kotłów, jak typu Steinmiller oraz cztery turbozespoły WUMAG i i GMA WUMAG. Bytomska Elektrownia była jedną z największych w całej Europie.

Industrial zza okna pociągu na wyciągnie ręki

Jadąc dalej na zachód, za oknem dostrzeżecie dwa ważne obiekty industrialne. Co ciekawe, oba nadal funkcjonują! Kopalnia Węgla Kamiennego Bobrek to działający od 1922 roku zakład przemysłowy pracujący na dwóch szybach wydobywczych Gräfin Johanna i Reichsgraf Hans Ulrich (dziś Józef oraz Bolesław). W okresie międzywojennym kopalnia ta stanowiła zakład przemysłowy o najwyższym poziomie wydobywczym na Górnym Śląsku (polskim i niemieckim). Aktualnie obiekty Kopalni Bobrek są dobrym przykładem w pełni zachowanego górnośląskiego, wydobywczego kompleksu przemysłowego. Tuż za Kopalnią Bobrek zauważycie zabudowania stanowiące pozostałości dawnej Huty Julia. Był to olbrzymi zakład przemysłowy pierwotnie nazwany Vulkan, następnie Moritz, a od początku XX wieku Julia. Do dnia dzisiejszego zachował się zabytkowy gmach maszynowni oraz zabudowania hutniczej koksowni. Podobne budynki przemysłowe zobaczycie po kilku minutach, wjeżdżając w granice zabrzańskich Biskupic. Za oknem ujrzycie Koksownię Jadwiga uruchomioną w 1884 roku przy Hucie Borsiga w Zabrzu.

Najlepsze na koniec?

Ostatnim, znaczącym zabytkiem industrialnym znajdującym się tuż przy linii S18 jest wieża wodna dawnej Huty Gliwice, czyli dawnej Eisengiesserei bei Gliwitz. Wieża wodna jaką będzie mogli podziwiać w trakcie podróży, powstała na początku XX wieku w związku z wprowadzeniem w hucie zamkniętego obiegu wodnego.

Interesuje was górnośląski industrial? Zwiedzajcie go podróżując Kolejami Śląskimi!

kupbilet koleje śląskie