Większa liczba pociągów, nowe połączenia do Kluczborka i zimowe kursy do Zakopanego – to tylko kilka nowości, które przygotowaliśmy dla naszych podróżnych w nowym rozkładzie jazdy. Zmiany wejdą w życie już w najbliższą niedzielę – czyli 15 grudnia.

Rozkład jazdy 2019/2020 to kolejny rozkład z rzędu, w którym zwiększamy poziom naszej pracy eksploatacyjnej. Tak jak w mijającym rozkładzie jazdy, tak i tym razem roczny rozkład będzie podzielony na pięć cykli zamknięciowych, które wynikają z konieczności dostosowania się do prac remontowo-modernizacyjnych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Pierwsza taka aktualizacja w roku 2020 nastąpi 14 marca.

Koleje Śląskie w województwie opolskim

Jedną z największych nowości w naszym rozkładzie jazdy są z pewnością całkowicie nowe połączenia do Kluczborka. Od 15 grudnia część kursów, które kończyły swój bieg w Lublińcu, będzie przedłużonych do Kluczborka – w dni robocze będzie to 6 par połączeń, a w dni wolne od pracy – 5 par. Województwo opolskie stanie się tym samym trzecim regionem spoza województwa śląskiego, do którego dojeżdżają Koleje Śląskie – obok kraju morawsko-śląskiego (połączenia do Bohumina) oraz województwa małopolskiego (pociągi do Zakopanego i Oświęcimia).
Specjalnie dla nowego odcinka stworzyliśmy bardzo atrakcyjne oferty biletów liniowych. Wartość najtańszego z nich – czyli relacji Olesno – Kluczbork – to zaledwie 3 zł w przypadku biletów jednorazowych i 70 zł przy biletach miesięcznych. Od tych cen przysługują jeszcze zniżki – takie jak np. 51% dla studentów.

Na święta i ferie w góry

Od 15 grudnia do naszego rozkładu jazdy powracają połączenia do Zakopanego. Pociąg Ornak będzie kursować we wszystkie dni o dużym potencjale turystycznym – oznacza to, że nasi podróżni będą mogli wybrać się koleją do stolicy polskich Tatr np. w Święta Bożego Narodzenia lub Sylwestra. Do Zakopanego zawitamy też codziennie przez cały okres ferii w województwie śląskim.
Propozycje mamy oczywiście także dla miłośników nieco niższych gór. Naszymi pociągami w okresie zimowym będzie można wygodnie dojechać do takich górskich kurortów jak np. Zwardoń, Żywiec, Ustroń czy Wisła (warto skorzystać zwłaszcza z tej ostatniej propozycji, gdyż w kolejnym cyklu zamknięciowym dojazd pociągiem do Wisły nie będzie już możliwy ze względu na prace remontowo-modernizacyjne).

Więcej połączeń wewnątrz województwa

W nowym rozkładzie jazdy znacznemu zwiększeniu – o blisko 10% – ulegnie poziom naszej pracy eksploatycyjnej. Oznacza to, że nasze pojazdy przejadą więcej kilometrów, a podróżni otrzymają do dyspozycji więcej połączeń. Zmiany w częstotliwościach kursowania zostaną wprowadzone na znakomitej większości linii, przy czym największy wzrost liczby połączeń będzie można zauważyć np. na takich odcinkach jak: Tychy Lodowisko – Katowice, Racibórz – Chałupki, Katowice – Bytom, Tarnowskie Góry – Lubliniec, Rybnik – Racibórz, Katowice – Oświęcim.

Dopasowanie do remontów

Poza pojedynczymi utrudnieniami, na większości linii kolejowych obsługiwanych przez Koleje Śląskie rozkład jazdy w okresie od grudnia do marca będzie jednolity, bez wariantów rozkładu jazdy. Pojedynczych wariantów rozkładu jazdy mogą spodziewać się pasażerowie linii S4, S5, S61, S7, S71, S8. Z pewnymi utrudnieniami będą się musieli liczyć pasażerowie linii S1 (Częstochowa – Katowice – Gliwice), ze względu na kontynuacje modernizacji linii kolejowej nr 1 (S1). Ruch pociągów będzie tutaj determinowany możliwościami eksploatacyjnymi odcinka Myszków – Częstochowa. Z uwagi na chęć utrzymania wszystkich istniejących pociągów zastosowaliśmy dwa różne rozwiązania dla tej sytuacji.
Pierwsze polega na mijaniu się pociągów z Częstochowy w kierunku Katowic i z kierunku Katowic do Częstochowy na grupie torów towarowych przed peronami stacji Poraj i Myszków. Wymusza to zastosowanie wydłużonych postojów pociągów po za peronami tych stacji. Wiąże się to z kilkuminutowym wydłużeniem czasu przejazdu na odcinku Częstochowa – Zawiercie. Drugie to wykorzystanie linii objazdowej przez Mirów. To rozwiązanie pozwala na niewprowadzanie autobusowej komunikacji zastępczej na odcinku Myszków – Częstochowa. Niestety z uwagi na remont linii 703 w dalszym ciągu pociągi będą kierowane z Mirowa w kierunku Częstochowy Stradom i dalej do Częstochowy.
Warto przy tym zaznaczyć, że prowadzona modernizacja pozwoli skrócić czas przejazdu pociągów o kilkanaście minut co znacząco usprawni podróż z Częstochowy do Katowic. Innym pozytywnym efektem prac będzie nowoczesna infrastruktura peronowa z której będą korzystali nasi pasażerowie.

Sprawdź zmiany przed podróżą

W związku z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy w wielu przypadkach zaszły mniejsze i większe zmiany w godzinach kursowania poszczególnych pociągów mogą się pojawić również w przypadku linii nieobjętych remontami. Dlatego warto dokładnie sprawdzić rozkład jazdy przed wyruszeniem w podróż. Szczegółowy rozkład jazdy jest dostępny m.in. na naszej stronie internetowej w zakładce Rozkład Jazdy.

Od jutra aż do niedzieli do dyspozycji naszych podróżnych będą też specjalni informatorzy, których będzie można spotkać na tych stacjach i dworcach, gdzie zajdą zmiany spowodowane pracami prowadzonymi przez PKP PLK. Naszych pracowników w charakterystycznych kamizelkach z logo spółki można w związku z tym szukać m.in. w Katowicach, Częstochowie i Myszkowie.