W pełni rozpoczęliśmy okres grzewczy, a w związku z tym warto zastanowić się nad wpływem naszych codziennych podróży na powietrze, jakim oddychamy.

W pełni rozpoczęliśmy okres grzewczy, a w związku z tym warto zastanowić się nad wpływem naszych codziennych podróży na powietrze, jakim oddychamy.

Nie tylko na ulicy

Warto wspomnieć, że niska jakość powietrza, którym oddychamy, nie ogranicza się jedynie do ulicy oraz wszystkich przestrzeni otwartych. W żadnym wypadku! Powietrze ciągle cyrkuluje, w trakcie wietrzenia naszych mieszkań i domów zachodzi jego wymiana i w takiej sytuacji jesteśmy wystawieni na jego niską jakość nie tylko z chwilą wyjścia na zewnątrz. Również w przestrzeniach zamkniętych, w których przebywamy – w biurach, sklepach, na siłowniach czy innych miejscach związanych z naszymi pasjami, a także w naszych domach.

Co więcej, według danych Zakładu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Środowiska NIZP-PZH powietrze wewnątrz naszych domów jest dodatkowo zanieczyszczone działającymi wokół sprzętami elektronicznymi, kurzem oraz innymi alergenami. To oczywiście codzienne zanieczyszczenia, jednak zestawiając je razem z niską jakością powietrza poza pomieszczeniem zamkniętym, otrzymujemy niebezpieczną mieszankę, która prowadzi do ciągłego wystawiania naszych płuc oraz układu krwionośnego na kontakt z aerozolami atmosferycznymi. Jest nim m.in. pył zawieszony PM2,5, który wnika do naszego krwioobiegu i staje się jednym z elementów rakotwórczych.

Kolej rozwiązaniem!

Oczywiście musimy podróżować, w związku z czym nie wyeliminujemy całkowicie problemu zanieczyszczeń transportowych. Każdy transport publiczny możemy jednak modernizować oraz odkrywać w dobrze znanych już rozwiązaniach możliwości na lepsze jutro. Jednym z nich jest transport kolejowy, którego wpływ na zanieczyszczenie powietrza nie stanowi nawet jednego procenta w ogólnym udziale transportu publicznego w niskiej emisji, również w naszym regionie. 

W takiej sytuacji ciągłe poszerzanie siatki naszych połączeń wraz z nieustającą modernizacją taboru stanowią krok ku bezpieczniejszej, ale także dużo bardziej ekologicznej przyszłości. Dawniej transport kolejowy stanowił jeden z elementów przemysłu ciężkiego, rozwijając możliwości transportowe. Dziś jest to nadzieja na czystszą oraz bardziej komfortową podróż oraz dalsze możliwości rozwoju komunikacyjnego w województwie śląskim.

Ważnym rozwiązaniem są również parkingi Park&Ride, które powstają szybko w najważniejszych miastach naszego regionu i stanowią świetną alternatywę wobec długich podróży samochodem, w szczególności do centrum naszego województwa oraz innych dużych miast.